Pociągi międzynarodowe: rozkład jazdy na 2013 r.

Pociągi międzynarodowe: rozkład jazdy na 2013 r.

17 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nowy rozkład jazdy przynosi zmiany w kursowaniu pociągów przygranicznych i międzynarodowych. Stabilna oferta połączeń Polski z Zachodem i kolejne ograniczenia w komunikacji z krajami byłego ZSRR i z Czechami – to czeka od grudnia podróżujących po Europie.

Fot. Kasper Fiszer

W nowym rozkładzie jazdy mniej będzie kursów łączących Polskę z Ukrainą i Czechami. Zlikwidowany zostanie jedyny pociąg łączący Polskę z Mołdawią, a połączenie Saratowa z Berlinem stanie się komercyjne. Poniżej szczegółowo opisujemy zmiany w ofercie międzynarodowej, jakie wejdą w życie 9 grudnia.

Do Obwodu latem, na Litwę z przesiadkami

Podobnie jak przez trzy ostatnie lata, jedyne czynne kolejowe przejście graniczne między Polską a Rosją przyjmie podróżnych tylko w okresie letnim. Wtedy uruchamiany będzie pociąg pospieszny Gdynia – Kaliningrad. Podobnie uboga jest oferta połączeń z Litwą.

Jedyny skład przekraczający granicę w Trakiszkach będzie co prawda kursować codziennie, ale tylko do leżącego tuż za granicą Šeštokai.

Odkąd w 2005 roku PKP Intercity zawiesiło kursowanie nocnego pociągu „Balti” łączącego bezpośrednio Warszawę i Wilno, podróżujący koleją muszą przesiadać się ze składu polskiego do szerokotorowego pociągu na stacji Šeštokai – urządzenia systemu SUW2000 do automatycznej zmiany rozstawu kół zainstalowane w leżącej pomiędzy Trakiszkami a Šeštokai Mockavie są nieużywane.

W tym roku podróżujący do stolicy Litwy musieli liczyć się z jeszcze jedną przesiadką. Dieslowski skład zaczynający bieg pod polską granicą jechał tylko do Kowna, skąd do Wilna kursują pociągi elektryczne. W nowym rozkładzie połączenie zorganizowane będzie tak samo.

Na Białoruś z Centralnego

Komunikację dalekobieżną między Polską a Białorusią zapewnią – podobnie jak obecnie – pociągi Warszawa – Mińsk, „Polonez” Warszawa – Moskwa i „Vltava” Praga – Warszawa – Moskwa. Z obsługi tych połączeń wycofane zostały wagony skrajni rosyjskiej i dzięki temu wszystkie składy pojadą warszawską linią średnicową przez główne dworce – dotychczas wieczorny kurs do Mińska zaczynał bieg na stacji Warszawa Gdańska.

W grudniu zeszłego roku zlikwidowany został ruch przygraniczny na przejściu Czeremcha – Vysokolitovsk i aktualnie pociągi regionalne łączą tylko Brześć z Terespolem oraz Grodno z Kuźnicą Białostocką i Białymstokiem. Na obu tych przejściach liczba kursów pozostanie zbliżona do obecnej.

– W obowiązującym od 9 grudnia 2012 r. rozkładzie jazdy nadal będą kursowały dwie pary pociągów Białystok – Grodno – Białystok. Zmienią się jedynie ich godziny kursowania.

Z Białegostoku na Białoruś pociągi będą wyjeżdżały o 11.15 i 21.00, a z Grodna będą wyruszały o 5.50 i 16.43 – mówi Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych. – W Białymstoku podróżni będą mogli skorzystać z dogodnych skomunikowań na pociągi dalekobieżne w kierunku Warszawy – dodaje.

Znów mniej na Ukrainę

Odkąd w 2010 roku zamknięto przejście Krościenko – Chyrów, pomiędzy Polską a Ukrainą nie kursują żadne pociągi lokalne. Maleje również ruch dalekobieżny. 1 października z rozkładu zniknął pociąg „Kasztan” z Berlina do Kijowa, a 9 grudnia przestanie kursować pospieszny skład Przemyśl – Kijów z wagonami z Wrocławia.

– Pociąg numer 51 został wycofany z oferty przez koleje ukraińskie, które nie były zadowolone z osiąganych wyników frekwencji połączenia. Nasze zdanie nie zostało w tym przypadku uwzględnione – powiedziała nam Beata Czemerajda z zespołu ds. relacji z mediami PKP Intercity.

Wraz z likwidacją kursu do Kijowa Polska utraci jedyne bezpośrednie połączenie z Mołdawią – tylko do 8 grudnia kursować będzie wagon bezpośredni Przemyśl – Kiszyniów.

Jedynym pociągiem przekraczającym przejście graniczne Przemyśl – Mostiska II będzie nocny kurs Lwów Express relacji Kraków – Lwów skomunikowany z pociągiem do Kijowa.

Tylko jeden pociąg na dobę przekroczy także granicę w Dorohusku. Podobnie jak skład z Mińska, Kiev Express przekierowany zostanie z Warszawy Gdańskiej na Dworzec Zachodni.

Na Słowację przez Czechy

Nadal wszystkie pociągi łączące Warszawę z Bratysławą i Budapesztem – grupy wagonów w nocnych pociągach „Chopin” z Warszawy i „Silesia” z Krakowa oraz nowy dzienny skład EuroCity Varsovia relacji Warszawa – Budapeszt, będą kursować przez Czechy. Wszystkie te pociągi przekroczą granicę w Zebrzydowicach.

Uruchomiony zostanie także nowy pociąg EC „Comenius” z Warszawy do czeskiej Brzecławi, który będzie skomunikowany z pociągami do Bratysławy i Wiednia.

Jedynym lokalnym przejściem granicznym Polska – Słowacja pozostanie trasa Zwardoń – Skalite. Jak informuje w opublikowanym rozkładzie jazdy słowacki przewoźnik ZSSK, na tej trasie uruchamiane będą trzy pary pociągów do Czadcy – to o jedną więcej niż obecnie.

Do Czech dalekobieżnym

Sporo zmian czeka na podróżujących do Czech. – W związku z likwidacją Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych pociągi PR nie będą kursowały przez przejście Bogumin – Chałupki – mówi Michał Stilger.

Obsługi komunikacji z Czechami nie przejmą Koleje Śląskie. Przejście to nie zostanie jednak zamknięte – właśnie tamtędy pojedzie międzynarodowy pociąg PKP Intercity „Vltava” z Moskwy do Pragi.

– Pociąg ten w nowym rozkładzie pojedzie przez Rybnik i Racibórz i prowadzić będzie grupę wagonów z miejscami do siedzenia w relacji Warszawa – Bogumin. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania zapewnione zostanie bezpośrednie połączenie Rybnickiego Okręgu Węglowego z Warszawą – tłumaczy decyzję Beata Czemerajda z PKP IC.

Przez przejście w Zebrzydowicach, oprócz wspomnianych wcześniej pociągów na Słowację, pojadą   także nocne składy „Chopin” i „Silesia” z Warszawy i Krakowa do Pragi z wagonami do Wiednia i Budapesztu, dzienne pociągi EuroCity „Polonia” do Villach, „Praha” do Pragi i „Sobieski” do Wiednia.

Przewozy Regionalne obsłużą przejścia Międzylesie – Lichkov i Szklarska Poręba Jakuszyce – Harrachov. Wciąż nie wiadomo natomiast, czy wzorem lat ubiegłych ruszy wakacyjne połączenie Wrocławia i Jeleniej Góry z Trutnovem przez Lubawkę i Kralovec.

– Prowadzimy rozmowy z przewoźnikiem czeskim, ale aktualnie nie możemy potwierdzić, że od przyszłego roku będziemy realizować przewozy międzynarodowe – powiedziała nam Justyna Stachniewicz, referent ds. marketingu Kolei Dolnośląskich, które miałyby obsługiwać połączenie.

Na Zachodzie bez zmian

Stosunkowo stabilna oferta połączeń międzynarodowych w komunikacji Polska – Niemcy ulegnie tylko drobnym modyfikacjom. Podstawą ruchu dalekobieżnego nadal będą cztery pary pociągów EuroCity Berlin – Warszawa Express wsparte nocnym połączeniem EuroNight „Jan Kiepura” do Amsterdamu przez Berlin, Kolonię i Utrecht. Utrzymane będzie kursowanie składu Berlin – Gdynia Express.

Skrócona zostanie trasa pociągu EuroCity „Wawel” z Hamburga do Krakowa – od grudnia będzie on kończyć bieg we Wrocławiu. – Jest to rozwiązanie przejściowe, które realizowane będzie w tym kształcie do czasu poprawy przepustowości linii do Krakowa – zaznacza Beata Czemerajda. – Obecnie prowadzone są tam intensywne prace modernizacyjne – dodaje.

Niewiele zmieni się w rozkładzie Przewozów Regionalnych. Pociągi przygraniczne nadal korzystać będą z przejść w Zasiekach, Kostrzynie, Szczecinie-Gumieńcach (w kierunku Lubeki i Berlina). Pociągi przekraczające granicę w Kunowicach zostaną skierowane do Zielonej Góry. – Będą to dwa pociągi REGIO z Frankfurtu nad Odrą. Połączenie to będzie obsługiwane nowoczesnymi autobusami szynowymi Kolei Niemieckich serii VT 646 – mówi Michał Stilger.

Przejście Zgorzelec – Goerlitz nadal przekraczać będą wyłącznie pociągi kategorii REGIOekspres relacji Wrocław – Drezno. – Ta popularna trasa, tak jak dotychczas, będzie obsługiwana trzema parami pociągów – zapewnił Stilger.

Z RŻD po Europie

Przez Polskę nadal będą przejeżdżać komercyjne pociągi uruchamiane przez koleje rosyjskie. Do składów relacji Moskwa – Paryż i Moskwa – Nicea dołączy kurs Saratow – Berlin uruchamiany dotychczas jako pociąg dotowany przez Ministerstwo Transportu. Oznacza to, że bilety na to połączenie będzie można kupić tylko według taryfy specjalnej przewoźnika rosyjskiego.

Przykład KAT
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Kraków: nowa trasa tramwajowa już otwarta Kraków: nowa trasa tramwajowa już otwarta
Następny artykuł PR: więcej REGIOekspresów, nowe interREGIO-busy PR: więcej REGIOekspresów, nowe interREGIO-busy

1 komentarz