Trwa dobra passa PKP IC w odzyskiwaniu pasażerów

Trwa dobra passa PKP IC w odzyskiwaniu pasażerów

17 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity chwali się, że już siódmy miesiąc z rzędu utrzymuje wzrost liczby przewiezionych pasażerów. W lipcu br., w komunikacji krajowej, pociągami przewoźnika podróżowało o ponad 640 tys. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2014 r., co wygenerowało blisko 27 proc. wzrost.

Fot. Mikołaj Manowski

– Liczymy na udane drugie półrocze i osiągnięcie wyznaczonego na ten rok celu, czyli przewiezienia 30 mln klientów – mówi Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

W całym zeszłym roku z usług przewoźnika skorzystało 25 mln podróżnych.

PKP Intercity podkreśla, że jest to pierwszy od czterech lat wzrost liczby pasażerów. Najdynamiczniej rozwijającym się segmentem są pociągi ekspresowe. W I połowie 2015 r. składami EIC oraz EIP podróżowało o 62 proc. osób więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Tydzień temu składy Pendolino przewiozły dwumilionowego pasażera. Według szacunków spółki, średnia zapełnienia pasażerami pociągów Express InterCity Premium (EIP) wynosi 53 proc. i jest na zbliżonym poziomie do frekwencji w pociągach Deutsche Bahn (55 proc.) oraz Trenitalia (50 proc.).

Na koniec I półrocza 2015 r. PKP Intercity osiągnęło dodatni wynik finansowy. Mimo to z obliczeń spółki wynika, że na koniec roku zostanie odnotowana strata.

PODZIEL SIĘ

3 komentarze

  1. Uważam że nie tylko IC winny zadbać o wzrost pasazerów. Także i inni przewoźnicy. na pewno nie służą temu plany zamykania kolejnych linii kolejowych, jak np. w Bieszczadach, Stróże-Jasło, Żywiec - Sucha czy obecna linia 137. Szynobusy na tych liniach, a także i na innych krótkich - załatwią sprawę ku zadowoleniu wszystkich.

  2. Szkoda tylko, że IC ma do dyspozycji coraz mnie wagonów. Dzisiaj IC "Pomorzanin" relacji Gdynia - Wrocław na 8 wagonów w składzie miał tylko 3 wagony z kontraktu realizowanego z funduszy UE z przeznaczeniem na zakup wagonów dla tej relacji. Pozostałe wagony nie budziły zachwytu a nawet jeden wagon 1 klasy jechał przemianowany jako wagon 2 klasy. Za to pasażerowie tego wagonu mieli frajdę.