Stomma: nasze małe ojczyzny zasługują na powrót kolei

Stomma: nasze małe ojczyzny zasługują na powrót kolei

07 stycznia 2016 | Autor: RW | Źródło: Radio Wnet
5
PODZIEL SIĘ

– Rząd zachowa pakiet kontrolny w PKP Cargo. Mamy też plany odzyskania kontroli nad PKP Energetyką – podkreślił w Radio Wnet Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolejnictwo. Sekretarz stanu w MIB, powołany na to stanowisko pod koniec listopada 2015 roku, zwrócił też uwagę na brak komplementarnej strategii rozwoju transportu kolejowego i potrzebę reaktywacji kolei w regionach.

Fot. MIB

– Jedyną myślą [poprzedniej ekipy - przyp. red]  jaką dało się zidentyfikować na poziomie całej Grupy PKP była intensywnie wdrażana strategia prywatyzacyjna. Do tej koncepcji były prezes Jakub Karnowski nie potrafił, nie umiał przekonać nowego ministra – tłumaczył Piotr Stomma.

Jego zdaniem w obecnej sytuacji geopolitycznej na czoło wysuwa się rosnące znaczenie przewozów towarowych.

– Patrząc na mapę Europy, widząc Polskę w centrum szlaków transportowych na kontynencie euroazjatyckim musimy wyciągać z tego wnioski – mówił wiceminister. – O tym, że tak się dzieje świadczy wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, gdzie transport, w szczególności transport kolejowy był ważnym elementem rozmów z przedstawicielami Państwa Środka.

Piotr Stomma zaznaczał, że dużą rolę do odegrania w tych połączeniach ma PKP Cargo, które buduje coraz silniejszą pozycję w UE dzięki ekspansji w Europie Środkowej i Południowej.

Polska stara się być aktywnym aktorem na scenie międzynarodowych szlaków transportowych, jak w przypadku budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. Sukces polskich kolei, jest związany w rozwojem w naszym regionie – zaznaczył wiceminister.

Jednocześnie stwierdził, że nie można wykluczyć dalszej sprzedaży akcji PKP Cargo, której uzasadnieniem byłby dalszy rozwój spółki. Na razie jednak udało się pozyskać na ten cel 100 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, stąd dalsza prywatyzacja nie jest na razie wskazana.

– Dalsze posunięcia wymagają weryfikacji i przygotowania odpowiedniego planu przy zachowaniu pełnej kontroli państwa nad spółką. Póki co bazujemy na preferencyjnych kredytach – mówił Stomma.

W kontekście sprzedaży podmiotów z Grupy PKP, wiceminister zdradził, że zespół ekspertów pracuje nad możliwościami ewentualnej reprywatyzacji PKP Energetyki. – Wnioski będą znane w ciągu kilku tygodni. Wymagane są tutaj wielostronne konsultacje ze wszystkimi stronami, które bezpośrednio i pośrednio brały udział w tym procesie – wskazał przedstawiciel MIB.

Fundusz, który wykupił energetyczną spółkę kolejową zamierza odsprzedać część udziałów Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju. Czy to oznacza szansę dla polskiego rządu?

– Liczymy i mamy dowody na pozytywną postawę EBOiR w tej kwestii, ale nie mogę teraz zdradzić szczegółów. Jedno jest pewne: rząd nie pozostawi tej sprawy, może to jednak potrwać – mówił Piotr Stomma.

Wskazując miejsce kolei w polskim sektorze transportu, zaznaczył, że należy zmierzać do reaktywacji połączeń w regionach.

– Widzimy zarosłe trawą linie kolejowe i nie uważam, żeby tak musiało być. Bo nasze małe ojczyzny zasługują na swój własny posterunek policji i stację kolejową – stwierdził wiceminister.

PODZIEL SIĘ

5 komentarzy

  1. Panie Ministrze! A kiedy wreszcie zaczniecie wyrzucać bankomaty z zarządów spółek kolejowych? Na co wy czekacie? Aż zniszczą wszystkie kompromitujące ich papiery???

  2. Trzymamy za słowo.Kiedyś priorytetem w każdej większej wsi była szkoła podstawowa, karczma, posterunek policji i stacja kolejowa właśnie. Zawiadowca stacji mieszkał w budynku, był jednocześnie sprzedawcą biletów, lecz dbał również o otoczenie. O toromistrzach nie wspomnę. Dziwi mnie dlaczego unika się obecnie wydłużania połączeń, by unikać przesiadek, co kawałek. Wiadomo , że kiedy jest dłuższa trasa, to zainteresuje większe grono odbiorców/klientów. Szczególnie, że kolej wybierają ludzie starsi i matki z dziećmi. Warto chyba zadbać by ich podróż nie była męcząca ze względu na przesiadki.

  3. Modernizacja kolei, Tak. Reaktywizacja tejze w malej ojczyznie, oczywiscie, ale musi byc w tym sens ekonomiczny. Male ojczyzny nie potrzebuja elektrycznych dylizansow, ktore 30 km pokonuja w ciagu 60 minut. Tak jest na Gornym Slasku. N.p. Katowice - Tarnowskie Gory 33 km za 65 minut. A to trasa z Katowic do Poznania, Gdyni albo Wroclawia. John Wayne dylizansem jechal szybciej. Panie wiceminstrze, nie marzenia o trasach 300km/h ale zeby koleje regionalne pokonywaly 60 km w ciagu 60 minut (Plan 60/60). Z Katowic do Rybnika, Zwardonia, Wisly, Bielska Biala, Zebrzydowic, Cieszyna. Jastrzebie Zdroj (100000 obywateli) jest bez kolei. Chociaz Zebrzydowic albo Rybnik za miedza leza. Tutaj wystarczy rozbudowa i modernizacja tras na 160km/h. Krakow-Katowice to juz byly komentowane

  4. cel jak najbardziej szczytny, jednak pytanie, czy samorządy dostaną dotacje do pociągów regionalnych czy może w ramach jednego pkp dopłatą objęte zostaną składy regionalne a nie tlk? Czekamy na zapowiedzi i dalsze prace

  5. Szanowny Panie Wiceministrze Moja mała ojczyzna (dwa miliony obywateli) od lat czeka bezskutecznie by pociągi na linii Katowice - Kraków (77 km) jechały jak niegdyś 1h 10 m. Na dzień dzisiejszy jadą około 2h. Rozumiem, że to połączenie jest dla kolei marginalne i ma znaczenie jedynie historyczne. Nawet nie śmiemy marzyć o modernizacji tej linii do 160 km/h. Z wielkim poważaniem !

DODAJ KOMENTARZ