UE przeznaczy 432 mln euro na rozbudowę warszawskiego metra

UE przeznaczy 432 mln euro na rozbudowę warszawskiego metra

09 stycznia 2017 | Źródło: Komisja Europejska
PODZIEL SIĘ

Unia Europejska zainwestuje ponad 432 mln euro z Funduszu Spójności w rozbudowę warszawskiego metra, zgodnie z założeniami strategii na rzecz mobilności niskoemisyjnej w ramach unii energetycznej.

Fot. UM Warszawa

Miasta to ośrodki rozwoju i innowacji, ale równocześnie wiążą się z nimi poważne wyzwania, takie jak zanieczyszczenie powietrza i zatory komunikacyjne. Dzięki inwestycjom w ramach polityki spójności Komisja Europejska realizuje cele niskoemisyjnej mobilności i poprawia jakość życia osób dojeżdżających do pracy.

Przyjęty dzisiaj projekt w Warszawie dotyczy współfinansowania rozbudowy drugiej linii metra, która łączy wschodnią i zachodnią część miasta.

– Zrównoważona mobilność miejska ma kluczowe znaczenie dla jakości życia w naszych miastach. Dzięki inwestycji w rozbudowę warszawskiego metra zachęcamy mieszkańców do zmiany nawyków, rezygnacji z samochodu i korzystania z dostępnego szybkiego i nowoczesnego systemu transportu publicznego – stwierdziła Corina Crețu, komisarz ds. polityki regionalnej.

Inwestycja o wartości 2,21 mld złotych (dofinansowanie UE stanowi 85 proc. wartości całego projektu) posłuży sfinansowaniu budowy sześciu nowych stacji metra: „Trocka”, „Targówek”, „Szwedzka” na północno-wschodnim odcinku linii oraz „Księcia Janusza”, „Młynów” i „Płocka” na odcinku zachodnim.

Sfinansowana zostanie również budowa terminalu technicznego, zakup 13 nowych pociągów, jak również prace przygotowawcze do dalszej rozbudowy linii. Prace mają zostać zakończone do listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ