Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym Warmii i Mazur

Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym Warmii i Mazur

10 stycznia 2017 | Źródło: PKP PLK
5
PODZIEL SIĘ

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podsumował w Ełku najważniejsze inwestycje infrastrukturalne na Warmii i Mazurach w 2016 r. Przedstawiono również plany inwestycyjne na kolejne lata. W spotkaniu uczestniczyli także Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych oraz Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA .

Fot. PKP PLK

– Do końca obecnej kadencji znacząco zmniejszymy wykluczenie komunikacyjne w województwie warmińsko-mazurskim. Powstaną kluczowe odcinki dróg S7 i S51 oraz S61 Via Baltica. Nasze hasło to „Łączymy Polskę” – podkreślił wiceminister Jerzy Szmit.

W czasie konferencji przedstawiono informację na temat stanu realizacji najważniejszych inwestycji, m.in. harmonogram prac na wchodzących w skład Via Baltica drogach S8 i S61. Wiceminister Jerzy Szmit zapowiedział podpisanie w 2017 r. umowy na budowę S61 Szczuczyn – Raczki oraz ogłoszenie przetargu dla S61 Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn. Poinformował również o postępach w pracach na budowanych odcinkach dróg S7 oraz S51 oraz działaniach na rzecz budowy drogi S16.

Prezes PLK Ireneusz Merchel poinformował o aktualnie prowadzonych i planowanych inwestycjach kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim. W ramach Krajowego Programu Kolejowego w regionie, tylko z listy podstawowej, zostaną zrealizowane zadania o wartości 1,5 mld zł, m.in. remonty linii: nr 38 Ełk - Korsze, nr 216 Działdowo - Olsztyn, nr 219 Ełk - Szczytno, nr 221 Gutkowo - Braniewo oraz nr 220 Olsztyn - Gutkowo.

Lista rezerwowa obejmuje 2 projekty o wartości około 750 mln zł, to prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (gr. państwa) z programu CEF oraz rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo (RPO).

Krajowy Program Kolejowy w województwie warmińsko - mazurskim przewiduje 7 projektów o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł.

Wiceminister Jerzy Szmit podpisał również aneks do programu budowy drogi S16 Olsztyn - Ełk, który zapewnia finansowanie dla prac przygotowawczych do realizacji tej inwestycji, w kwocie 29 mln zł.

Zaprezentowano również listę aktualnych i planowanych inwestycji na drogach krajowych i samorządowych, finansowanych w ramach Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych, rezerwy subwencji ogólnej oraz Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Wojewoda warmińsko-mazurski poinformował o zatwierdzeniu listy projektów, które w 2017 r. otrzymają dofinansowanie z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Kwota dotacji przyznana dla województwa to 47,7 mln zł dla 34 zadań. Łącznie na rozwój krajowej i samorządowej infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach w 2016 r. przeznaczono ponad 7 mld zł.

PODZIEL SIĘ

5 komentarzy

  1. Naprawdę jest się czym chwalić? Wymieniony projekty kolejowe to absolutnie niezbędna podstawa, a wykluczenie komunikacyjne w najlepsze będzie trwało w Mrągowie, Lidzbarku Warm., Bartoszycach czy Gołdapi - i to właśnie ze względu na brak kolei pasażerskiej, co jest tym bardziej niezrozumiałe, że do połowy z tych miast wiodą czynne tory!

  2. Jakie to są bzdury wymieniony odcinek trasy s7 zaczęto budować jeszcze za PO i tak samo jesli chodzi o trasę S51 PIS jeszcze za swej kadencji niczego dużego nie zaczął budować nawet nie rozstrzygnął żadnego przetargu rzuca tylko kit, a wiara to kupuje

  3. Hipokryzja aż trzeszczy gdy na fotografiach osoba pierwszego likwidatora linii kolejowych Warmii i Mazur - ex- dyrektora PKP PLK w Olsztynie - obecnie - Prezes PKP PLK i jego wypowiedzi - budowniczego, naprawiacza ... ( ... co to on nie wybudował na sieci PKP w 2016 roku choć na stołku parę miesięcy a o "dokonaniach" najlepiej wiedzą - w Inowrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie ...).

  4. Końcem wykluczenia byłby powrót ruchu pasażerskiego do Bartoszyc . Co do linii : Gutkowo - Braniewo , to na odcinku : Gutkowo - Orneta pokrywa się z relacją : Olsztyn - Bartoszyce . Celem reaktywacji relacji : Olsztyn - Bartoszyce , trzeba też odbudować jako linię drugorzędną o prędkości szlakowej 70km/h , szlak : Orneta - Lidzbark Warmiński - Bartoszyce . Konieczne jest też na linii 220 dodanie drugiego toru . Na linii : Bogaczewo - Olsztyn dwa tory ze szlakową 120km/h - w tej chwili jest jeden tor ze szlakową 100km/h . Poza taką korektą linii 220 więcej niż wskazane jest odbudowanie lokalnej linii : Małdyty - Malbork , ze względu na odciążenie linii 220 w ruchu towarowym . Linia 220 powinna być głównym szlakiem z Olsztyna na zachód , w kierunku na Gdańsk i dalej nawet do Szczecina . Jeśli mówi się o tym , jako o końcu wykluczenia , niech to będzie pierwszym krokiem . Co dalej - zasygnalizowałem . Błędem jest , że nie robią linii 216 linią dwutorową .

  5. Koniec wykluczenia? Końcem wykluczenia byłby powrót kolei do Mrągowa, Olecka, Gołdapi, powrót zlikwidowanych połączeń w kierunku Mazowsza. To jest jedynie niezbędna do życia modernizacja po haniebnym zaniedbaniu, niegdyś celowo zmierzającym do kolejnych likwidacji linii.

DODAJ KOMENTARZ