Zaognia się spór Dolnego Śląska z Przewozami Regionalnymi

Zaognia się spór Dolnego Śląska z Przewozami Regionalnymi

17 lutego 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
8
PODZIEL SIĘ

Województwo Dolnośląskie wciąż nie ma podpisanej umowy z Przewozami Regionalnymi na świadczenie kolejowych usług przewozowych na terenie województwa, ponieważ samorząd nie zgadza się na zwiększenie dofinansowania działalności spółki. Chodzi o dodatkowe 4 mln zł. – Szanujemy pracę kolejarzy Przewozów Regionalnych, ale nie zgadzamy się na szantaż stosowany przez spółkę, ogromne koszty, publiczne kłamstwa i nieuczciwość w negocjacjach – czytamy w stanowisku zarządu województwa. Dziś ma dojść do spotkania wicemarszałka Jerzego Michalaka ze związkami zawodowymi kolejarzy. Tematem będzie spór z zarządem PR.

Fot. Arch. Kuriera Kolejowego

Urząd Marszałkowski w opublikowanym wczoraj stanowisku podkreśla, że nie zgadza się na "szantaż Przewozów Regionalnych". – Praktyki, które pokazujemy, szkodzą zarówno im, jak i wszystkim Dolnoślązakom – zaznacza Jerzy Michalak.

Według niego Urząd Marszałkowski od lat stara się systematycznie poprawiać standard oferowanych w regionie przewozów kolejowych. Dba też o to, aby za usługi, które kupuje, Dolnoślązacy nie płacili zbyt dużo. Michalak tłumaczy też, że w konflikcie z zarządem spółki Przewozy Regionalne (po zmianie nazwy PolRegio) nie chodzi tylko o to, że "usługi tej spółki są drogie i niestety – z uwagi na stary tabor – niskiej jakości".

– Chodzi też o uczciwość i zasady. Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że w grudniu zakończyliśmy negocjacje i że już w grudniu spółka przesłała nam ofertę z kwotą 49 mln, którą zaakceptowaliśmy. Poniżej pismo, które w tej sprawie wysłał do samorządu województwa prezes spółki pan Krzysztof Mamiński. Niezrozumiałe jest żądanie dzisiaj zwiększenia wynegocjowanej kwoty o 4 mln! To ogromna kwota. Szanujemy pracę kolejarzy Przewozów Regionalnych, ale nie zgadzamy się na szantaż stosowany przez spółkę, ogromne koszty zarządu Przewozów Regionalnych, publiczne kłamstwa i nieuczciwość w negocjacjach. Zapewniamy jednocześnie, że zrobimy wszystko, co konieczne, żeby Dolnoślązacy korzystający z kolei nie musieli obawiać się utraty swoich połączeń – napisali marszałek i członkowie Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Przypomnijmy, że Przewozy Regionalne podtrzymują stanowisko z końca stycznia, że przyjęcie umowy na warunkach zaproponowanych przez Urząd Marszałkowski (czyli bez owych 4 mln zł) „mogłoby być uznane, jako działanie na szkodę spółki, a tym samym nie jest możliwe do zaakceptowania”. Dziś otrzymaliśmy informacje od PR, że negocjacje trwają nadal.

– Kwestia dodatkowej kwoty jest przedmiotem dyskusji aż do dziś. Nawet sam marszałek Michalak kilka dni temu, podczas debaty w TVP Wrocław, przyznał, że jest gotowy do dalszych rozmów. Zgodnie z wczorajszym pismem jesteśmy gotowi kontynuować negocjacje. Warto podkreślić, że do tej pory nie został podpisany protokół finalizujący proces negocjacji. Prowadzone rozmowy nie mają wpływu na świadczenie przez nas usług na Dolnym Śląsku tzn. pociągi kursują zgodnie z rozkładem jazdy – zaznacza Michał Stilger, główny specjalista ds. public relations w PR.

PODZIEL SIĘ

8 komentarzy

  1. Ten marszałek dobry jest tylko w likwidowaniu. Od grudnia zawiesił wszystkie pociągi do Lwówka Śląskiego i Milicza. Nie mają kasy, to pewnie w dalszej kolejności polecą następne lokalne linie. Na niektórych już teraz zastępują pociągi autobusami (które są tańsze). Potem chwalą się, że Koleje Dolnoślaskie są tańsze. A wożą ludzi jak bydło. Takiej kolei nie chcemy na Dolnym Śląsku!

  2. Szantaż somorządów przez sp. kolejowe to nic nowego. Przecież tak jest od 25 lat. Teraz się nagle ktoś przebudził? Natomiast tabor PR ma doskonały. To są ostatnie prawdziwe pociągi. Jak jestem w PL, zawsze wybieram się na linię kluczborską, żeby choć trochę odetchnąć od obrzydliwej nowoczesności. Jestem cały szczęśliwy, kiedy jadę EN57. Nie ma już bolków, nie ma Bipy, nie ma ryflaków, ale dzięki PR są jeszcze prawdziwe jednostki. Mogę stanąć w otwartym oknie, poczuć wolność jaką daje jedynie kolej.

  3. Kolejarze mają nadzieję, że już nigdy więcej na kolej nie zostanie zrzucony desant ryśkówpetru jak to stało się za rządów ministra Sławomira Nowaka ps. "Zegarmistrz". Bo to kolejarze mieli wątpliwą przyjemność poznać ryskówpetru zanim rozbłysła gwiazda właściwego Ryszarda Petru. "Fachowcy" przysłani na kolej przez "Zegarmistrza" mieli dokładnie te same cechy co lider Nowoczesnej: nic nie wiem, na niczym się nie znam, nic nie potrafię, co się odezwę to się skompromituję. Ponieważ na tle prawdziwych kolejarzy ich niewydolność intelektualno-kompetencyjna była szczególnie zauważalna - powyrzucali fachowców z pracy, by dalej porażać otoczenie swoją ignorancją. Jedno ich tylko różniło od prawdziwego Petru. W przeciwieństwie do niego potrafili zadbać o swoje kieszenie: http://niewygodne.info.pl/artykul5/02358-PKP-wydawalo-grube-miliony-na-konsulting-i-doradztwo.htm Prawdziwy Rysio stracił milionową subwencję, bo nie umiał rozpisać papierów..... Taki to "fachowiec".....

  4. Elektryfikacja dla jednego, 30-tysięcznego miasta praktycznie nie ma sensu, lepiej zająć się innymi odcinkami spajającymi całą sieć wymienionymi w tekście i będącego na liście rezerwowej odcinka Krotoszyn-Leszno-Głogów, który połączy siecią dużą część Zachodniej Polski (Zielona Góra, Nowa Sól, Legnica, Lubin, Głogów, Leszno) z Centralną (Łódź i Warszawa) czy nawet Zagłębie Miedziowe przez Poznań z Północą.

  5. Marszałek wydaje się nie mówić całej prawdy. Podmalowano zdanie wyrwane z kontekstu. Proponuje zawarcie umowy w oparciu o załączoną projekcję finansową. Ten załącznika pan Michalak nie upublicznił.

  6. Nieudacznikowi zawsze wiatr wieje w oczy. Jak likwidowali wszystkie pociągi na linii lwóweckiej to oczywiście winne nie były Koleje Dolnośląskie ani UMWD, tylko PLK. Teraz też Marszałek nie ma sobie nic do zarzucenia, a winne są "złe" Przewozy Regionalne. Michalak - kończ waść, wstydu oszczędź. Żadne inne województwo nie ma problemu z Przewozami Regionalnymi, tylko dolnośląskie.

  7. Marszałek nie ma 4 milionów na pociągi dla Dolnoślązaków! A może pochwali się, ile co roku wywala na wynajem jednostek od Niemców na pociągi do Drezna, które wożą powietrze i co do których wiadomo, że są najdroższymi pociągami na dolnośląskiej sieci kolejowej, mimo że można je z powodzeniem zastąpić znacznie tańszymi pociągami Kolei Dolnośląskich. Partacz wywala pieniądze na pierdoły, a teraz płacze w mediach jak zabrakło pieniędzy na podstawowe rzeczy.

DODAJ KOMENTARZ