Euroterminal w Sławkowie zakłada duży wzrost przeładunków

Euroterminal w Sławkowie zakłada duży wzrost przeładunków

11 marca 2017 | Źródło: PortalMorski.pl
PODZIEL SIĘ

Terminal logistyczny w Sławkowie, gdzie kończy się wiodący ze wschodu szeroki tor kolejowy, obsługiwany przez PKP LHS zakłada w tym roku ponad 25-procentowy wzrost liczby przeładowywanych kontenerów. Prognozowany rozwój to efekt nowych połączeń kolejowych kursujących z i do terminala.

Fot. Euroterminal Sławków

W niedzielę Euroterminal zaplanował obsługę pierwszego pociągu z Niemiec, należącego do spółki Hupac Intermodal. Dwa pociągi tygodniowo odjadą ze Sławkowa do niemieckiego Schwarzheide w regionie Brandenburgia a jeden skład w odwrotnej relacji.

Według prezesa Grupy CZH Adama Gorszanowa, właściciela Euroterminala Sławków, obiekt z racji usytuowania i dogodnego skomunikowania z międzynarodową siecią kolejową i drogową jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla organizowania przeładunków intermodalnych.– Od wielu lat prowadzimy inwestycje, dzięki którym zwiększamy potencjał biznesowy i wartość naszych aktywów logistycznych. Uruchamianie kolejnych relacji kontenerowych z krajami UE i ogromne zainteresowanie spedytorów jest tego najlepszym dowodem – powiedział prezes Gorszanów.

Euroterminal Sławków świadczy obecnie są usługi dla istniejących połączeń w relacji Gdańsk-Sławków oraz Sławków-Maddaloni we Włoszech. Nowe połączenie z Niemcami ma pomóc w otwarciu szlaku na Wschód, przy wykorzystaniu szerokiego toru, dzięki któremu możliwa będzie obsługa tranzytu z Europy zachodniej na Ukrainę, do Kazachstanu, Rosji i innych krajów.

Prezes Grupy CZH przypomniał, że rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje w perspektywie trzech lat wzrost przeładunków intermodalnych co najmniej o 30 proc., co przekracza obecne zdolności logistyczne w Polsce. – Zaletą terminalu w Sławkowie jest ogromny potencjał pod kolejne inwestycje w infrastrukturę w obszarze transportu międzynarodowego, regionalnego, a także w zakresie przewozów intermodalnych w relacjach międzykontynentalnych – powiedział Gorszanów, przywołując projekt nowego jedwabnego szlaku.

PODZIEL SIĘ

1 komentarz

  1. Szkoda, ze zarząd terminala nie pomyśli o lokalnych mieszkancach, bo halas przeladunku jest istną plagą!!! Lokalizacja terminala tak blisko osiedli była ogromnym błędem, ale skoro już powstał powinno się zrobic wszystko aby był jak najmniej uciażliwy dla ludzi. Nie zrobiono nic w tym kierunku -liczą się tylko zyski. Oczywiście dla okolicznych mieszkanców przedłużenie torów do innej lokalizacji byłoby zbawieniem.

DODAJ KOMENTARZ