Koniec kolei pasażerskiej w USA?

Koniec kolei pasażerskiej w USA?

20 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
6
PODZIEL SIĘ

Administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa zamierza zlikwidować federalne dotacje do kolei pasażerskiej w USA. Oznacza to definitywny koniec tego rodzaju transportu w Stanach na liniach dalekobieżnych. Zagrożone są także projekty budowy nowych linii metra i szybkiego tramwaju w wielu miastach.  

Fot. Kabelleger CC BY-SA 3.0

Administracja prezydenta USA przedstawiła projekt budżetu federalnego na 2018 rok. To pierwszy budżet przygotowany przez Republikanów i przynosi złe wiadomości dla transportu kolejowego. Zlikwidowane mają być dotacje do kolei pasażerskiej, co oznacza że dalekobieżne pociągi państwowego przewoźnika Amtrak przestaną w tym kraju kursować na wszystkich trasach z wyjątkiem linii dużej prędkości z Waszyngtonu przez Nowy Jork do Bostonu, która jest dotowana z budżetów stanowych, gdzie kursują nowoczesne pociągi Acela.

Nie będzie nowych linii metra?

Jednak propozycje budżetowe Donalda Trumpa stanowią zagrożenie także dla tej dochodowej i popularnej linii. Nowa administracja zamierza zlikwidować też federalne granty na projekty infrastrukturalne w transporcie publicznym. W efekcie nie będzie pieniędzy na modernizację tej linii i budowę kilku tuneli, które mają pozwolić na podniesienie prędkości pociągów co poprawiłoby konkurencyjność kolei. Zagrożone są też projekty inwestycji w transport miejski w tym plany budowy nowych linii metra i szybkich tramwajów w wielu miastach USA.

Dalekobieżne koleje odgrywają niewielką rolę w transporcie pasażerskim w USA. Obsługuje je państwowy przewoźnik Amtrak powołany w 1971 r. Obecnie w USA kursuje około 300 pociągów pasażerskich dalekobieżnych dziennie, a najbardziej popularna jest linia szybkiej kolei łącząca metropolie Wschodniego Wybrzeża i wg przedstawicieli administracji Donalda Trumpa, Amtrak powinien skupić się na tej trasie, gdyż pozostałe linie są mało konkurencyjne w stosunku do autobusów i samolotów. Pociągi Acela na linii Waszyngton – Boston przewiozły w ubiegłym roku prawie 12 mln pasażerów, podczas gdy wszystkie pozostałe linie kolei dalekobieżnej 4,6 mln.

Koleje przegrały z samolotami

Kolej pasażerska w USA traci na znaczeniu od czasu popularyzacji transportu lotniczego w latach 50-tych i 60-tych. Od tego czasu systematycznie likwidowane są połączenia pasażerskie. Już pod koniec lat 60-tych kolei pasażerskiej w Stanach groziła likwidacja. W 1971 władze federalne znacjonalizowały spółki świadczące te usługi i powołały państwowego przewoźnika Amtrak, który funkcjonuje jedynie dzięki dotacjom budżetowym. Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja jeśli chodzi o koleje towarowe, które odgrywają w USA większą rolę niż w Europie i są dochodowe. 

PODZIEL SIĘ

6 komentarzy

  1. Wbrew temu, co inni stwierdzają, wierzę mocno, iż to, co powiedział Pan Prezydent Donald Trump, w chwili obejmowania najwyższego urzędu W USA: "zbudujemy nowe drogi, autostrady, mosty i koleje", zostanie konsekwentnie i w pełni zrealizowane. Koleje to nie tylko piękna historia, ale przede wszystkim wielka szansa na przyszłość. Dlaczego kolej ma przegrywać z transportem powietrznym? Tylko taka konfiguracja: "... nowe mosty i koleje" wchodzi w rachubę. Boże błogosław Prezydentowi Trumpowi, Ameryce i Amerykanom!

    • Dobre! Chociaż już teraz widać, że z tych obietnic zostaną tylko drogi i autostrady. Dobry "kapitalista" widzi tylko swoje auto, no i oczywiście autostradę pod sam dom. Nie potrafi spojrzeć szerzej, chociaż ma już tyle kasy, że do końca świata tego nie zje. Ale może i dobrze... W ten sposób USA staną się jedynym dużym, bogatym krajem na świecie bez kolei pasażerskiej. Może to przyśpieszy ich upadek.

  2. To nie zadne lobby samochodowe tylko po prostu koleje sa bezsensownie drogie. W niektorych przydadkach drozsze niz podroz samolotem.

  3. Amerykanie dali się zniewolić lobby samochodowemu. Będą produkować coraz więcej CO2 swoimi prywatnymi autami, a w miastach jeśli nie oprą się nie transporcie publicznym, będą im rosły korki, bo wiadomo jest, że samo poszerzanie dróg i dokłądanie nowych pasów ruchu nie pomaga.

DODAJ KOMENTARZ