Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości

04.10.2011 13:41

International Railway Journal, RW

Rosja: prezentacja prototypu lokomotywy 2ES5

Fot. arch. ALSTOM

W zakładzie w Nowoczerkasku zakończyły się prace nad prototypem elektrycznej lokomotywy towarowej zaprojektowanej wspólnie przez Alstom i Transmashholding.

Transmashholding oczekuje, że pojedyncze jednostki 2ES5 będą w stanie zastąpić część trzyczłonowych lokomotyw znajdujących się obecnie w eksploatacji.

Lokomotywa 2ES5 jest wyposażona w silniki asynchroniczne o mocy 8,4 MW. Rozwiązania techniczne uwzględniają szereg specyficznych cech rosyjskiego klimatu - w pojeździe zastosowano bezolejowe sprężarki tłokowe oraz kompresory do oczyszczania powietrza i osuszania sprzętu. Ponadto lokomotywa jest wyposażona w satelitarny system nawigacyjny oparty na urządzeniach Glonass i GPS, które umożliwiają maszynistom nie tylko dokładną lokalizację, ale również monitorowanie zużycia energii na długich trasach.

Produkcja seryjna 200 lokomotyw 2ES5 zamówionych przez Koleje Rosyjskie ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2012 r.

Niedawno firmy Alstom Transport i Transmashholding zaprezentowały inny swój produkt dla Kolei Rosyjskich - lokomotywę EP20 przeznaczoną dla ruchu pasażerskiego. Jest to pierwsza lokomotywa oparta o trzy wózki dwuosiowe, przystosowana do jazdy z prędkością 200 km/h, w dwóch systemach napięcia istniejących w Rosji. Jej asynchroniczny silnik ma moc 7,2 MW. Lokomotywa EP20 przechodzi obecnie testy na rosyjskich torach.

Dla ułatwienia konserwacji i szkolenia maszynistów modele 2ES5 i EP20 posiadają podobną konstrukcję kabiny i układ wewnętrzny.

Komentarze
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.