Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości
Partner działu:

09.02.2012 15:54, aktualizacja: 10.02.2012 09:25

PKP SA

Dworzec w Brzegu już gotowy [zdjęcia]

Fot. PKP SA

Dobiegła końca przebudowa dworca kolejowego w Brzegu. Za nieco ponad 4 miliony złotych obiekt odzyskał dziewiętnastowieczny blask.

W ciągu trwającej ponad rok inwestycji, dworzec w Brzegu przeszedł prawdziwą metamorfozę. Poprawie uległ zewnętrzny wizerunek obiektu. Dawną świetność odzyskała ceglana elewacja, która ostała wyczyszczona i zabezpieczona specjalną  powłoką  antygraffiti. Renowacji  poddano wszystkie detale architektoniczne umieszczone na elewacji, a brakujące uzupełniono na wzór oryginalnych. Odtworzono szklany daszek nad wejściem głównym, wybudowano także podjazd dla osób niepełnosprawnych. W budynku wymieniono bądź poddano renowacji stolarkę okienną i drzwiową. Swój wygląd zmienił także plac przed dworcem, gdzie wykonano nowy chodnik, nawierzchnię oraz wyznaczono miejsca parkingowe.

Metamorfozę przeszło też wnętrze budynku. Blask odzyskał hol i kasy biletowe. Pomieszczenia te pomalowano i ułożono w nich nową posadzkę. Renowacji poddano zabytkowe stoliki przy kasach, na których do dziś można podziwiać oryginalne sygnatury przedwojennego producenta „Herm. Blid, Brieg”. Oprócz charakterystycznego żyrandola w holu głównym zamontowano dodatkowe oświetlenie. Dla wygody podróżnych na dworcu pojawiły się nowe ławki oraz system Informacji, czyli tablice z piktogramami. Przebudowano również powierzchnie komercyjne, które zyskały nowe przeszklone witryny. Modernizacja objęła pomieszczenia kas biletowych, które dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji wyremontowano także klatki schodowe oraz pomieszczenia znajdujące się we wschodnim skrzydle dworca. Wymieniono również wszelkie instalacje.

Dzięki zainstalowaniu nowoczesnego systemu monitoringu składającego się z szesnastu kamer zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo podróżnych w budynku dworca i na placu przed nim. W ramach modernizacji obiekt w pełni dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych.

Inwestycja na dworcu w Brzegu była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetu państwa. Prace modernizacyjne wykonała firma Bor-Bud.

Dworzec w Brzegu jest wpisany do rejestru zabytków i pochodzi z 1869 r. Jego poprzednik został wybudowany w 1841 r. na potrzeby tzw. „Kolei Górnośląskiej”. Pierwszy pociąg od strony Oławy przyjechał do Brzegu 26 czerwca 1842 r. o godzinie 16 w ramach jazdy próbnej. Uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu nastąpiło na początku sierpnia tego samego roku. Regularnie pociągi na tej trasie zaczęły kursować od 3 sierpnia 1842 roku. Obecny zabytkowy dworzec wybudowano w innym miejscu niż pierwszy. Powstał on w latach 1869-70.

Zobacz galerię zdjęć wyremontowanego dworca

Komentarze
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.