Kolejarze emeryci muszą sami kupić ulgi

Kolejarze emeryci muszą sami kupić ulgi

30 sierpnia 2012 | Autor:
40
PODZIEL SIĘ

Zmieniają się zasady dotyczące uprawnień do ulg przejazdowych dla emerytowanych kolejarzy – poinformował Związek Pracodawców Kolejowych. 

Fot. Dominik Skudlarski

Od nowego roku zmieniają się zasady wykupu uprawnień do ulg przejazdowych dla emerytów kolejarzy. Do tej pory za wykup tych ulg dla emerytów płacił pracodawca, u którego zatrudniony był kolejarz przed przejściem na emeryturę. Teraz emeryt będzie musiał tę ulgę wykupić sam. Roczna opłata za uprawnienie do 80-procentowej zniżki przy zakupie biletów na przejazdy kolejowe wyniesie 140 zł w 2 klasie, a dopłata do klasy pierwszej – 160 zł.

– Nie likwidujemy emerytom kolejowym dotychczasowego prawa do ulgowych przejazdów. Nadal będą mieli prawo do podróży z 80-procentową bonifikatą – podkreśla prezes Związku Pracodawców Kolejowych Krzysztof Mamiński.

– Dla spółek z Grupy PKP jest to oszczędność rzędu 27 mln zł rocznie, które są nam potrzebne, by móc inwestować, rozwijać się – dodaje Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP.

W innych krajach te przywileje są dużo skromniejsze. Przykładowo, emerytowani kolejarze ukraińscy mają prawo tylko do jednego darmowego przejazdu w roku.

Ulgowe przejazdy dotyczyć będą od 2013 r.: PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Do porozumienia nie przystąpiły Przewozy Regionalne, dlatego też emerytowani kolejarze – ale też i pracownicy – nie będą mogli z ulgi (odpowiednio: 80-procentowej i 99-procentowej) korzystać w pociągach tego przewoźnika. Jak zapewnia Krzysztof Mamiński, Grupa PKP nie ma wpływu na decyzję Przewozów Regionalnych o odstąpieniu od projektu. Mimo licznych rozmów z Przewozami Regionalnymi, tak zadecydował zarząd samorządowego przewoźnika: spółka wycofała się z porozumienia i planuje przedstawić ofertę handlową dla pracowników.

Zapytane o tę kwestię Przewozy Regionalne ripostują.

 – To Związek Pracodawców Kolejowych wypowiedział nam umowę. Bardzo tego żałujemy, ponieważ zawieraliśmy ją w dobrej wierze, a warunki umowy były korzystne zarówno dla spółki, jak i pracowników – podkreśla Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes zarządu Przewozów Regionalnych. – Gdyby Związek wycofał się z wypowiedzenia umowy i zostały zachowane dotychczasowe warunki, to Przewozy Regionalne bardzo chętnie nadal  kontynuowałyby współpracę ze wszystkimi podmiotami ją realizującymi – dodaje.

PODZIEL SIĘ

40 komentarzy

 1. ja też uważam ze nie powinni mieć zniżek bo maszyniści z arrivy i skm warszawa tez nie mają a wykonują tę samą ciężką i odpowiedzialną robote a jest konstytucyjna równośc wobec prawa jestem za tym ze albo mają wszyscy albo nikt i możecie się z tym nie zgadzac i pisać sobie tam na forum krytyki swoje

 2. czemu te nasze darmozjady korzystają z wszystkich ulg jakie możliwe - kolejarze mieli ulgi na przejazdy ale zato niskie pensje w stosunku do innych. Tak samo co do przywilejow - taki europoseł jak PAN KAMINSKI jak się zalapie na nastepna kadencje to będzie miał emeryture ponad 13000 zloty imoze isc w wieku 63 lat a nie 67 i pytam się za co !!!!!

 3. Mam przepracowane na Pkp prawie 25 lat po odejsciu na wczesniejsza emeryture ,przejazdy zabrali i mi sie nie naleza ,dlaczego. Skoro nie wszystkim sie należa to niech płaca nawet i 200zl !!!!

 4. Ulga to żaden darmowy przywilej. Ulga była częścią zapłaty za pracę, która nie wliczono do emerytury. Zatem to żadna łaska. Ulga ta nie powstała za PRL, dał ja Piłsudski, czy wtedy była PRL? Jaki komunizm w Polsce? Kto go widział? Dlaczego z przywilejów nie rezygnują posłowie, senatorowie. Ich bardziej stać na wykup biletu, niż emeryta, który ma 1 400.oo emerytury. Cała ta nagonka ma jeden cel jeszcze więcej skłócić społeczeństwo.

 5. Niech strajkują, niech nie wożą pasażerów i towarów, skończą jak LOT.
  Brawo kolejarze, wam należy się wszystko za darmo : deputat węglowy, bilety dla żon, dzieci wnuków, teściów etc, mieszkania za 4 tys , opieka lekarska ,a społeczeństwo niech ponosi koszty waszych ulg. Socjalizm się skończył w 1989 r , a wy żyjecie w świecie utopii. Ja pracuję już 36 lat i nigdy nie miałam ulgi na nic, dlatego takie jest moje stanowisko w tej sprawie.

 6. Ja pracuję w budżetówce od 25 lat, od 5 lat nie mam żadnej podwyżki. Dlaczego mam ponosić koszty przejazdu kolejarskiej rodziny, do moich wyjazdów nikt nie dopłaca. Koniec z ulgami dla tej kasty, darmowych mieszkań deputatów,Czas płacić za swoje wydatki ze swojej kieszeni ,a nie oglądać się , na to że pasażer dopłaci do kolejarza. Wystarczy popatrzeć na standard pociągów, brud, notoryczne spóźnienia. Nowak ma rację że chce zmienić tą patologię i ukrócić roszczeniowość pracowników PKP.

 7. 35 lat pracy,emerytura jak by pies upłakał,gdy trzeba było pracowało sie 12 godz. na 12 bo ludzie chorowali a dzisiaj zabiera się ulgi przejazdowe!!!!!!!!!!!!!!!!! o zgrozo....pan zwiazkowiec nie widzi co sie dzieje? jak pokrzywdzeni są emeryci.....słów brak...

 8. Przepracowałem na PKP 35 lat. Mogłem pracować za większe pieniądze w innym zakładzie ale na PKP były przywileje takie jak darmowa słuzba zdrowia, darmowe lekarstwa, darmowe! przejazdy dla pracowników i emerytów, deputat węglowy. Teraz kiedy jestem na emeryturze tomi się te przywileje zabiera. Policja , wojsko itp zostawia się przywileje a ogranicza się je dla nowych pracowników. Czyli prawo działa wstecz. Tak zrobił Krzysztof Mamiński, który na stołek dyrektora dostał się po plecach związkowców i robotników. Wstyd

 9. emeryt PKP pracowałem na pkp zakłady mostowe w2003 roku ogłosili upadłość nasze odprawy odemnie 20.000 tysięcy utopili gdzie chyba w swoich spółkach że ich tak bzrdzo bronią i jeszcze ani jednego w roku wolnego biletu na przejazd pociągiem wstyd. a nas wyrzucono gorzej jak śmieć na bruk po 50-tce długi czas nie mogłem dostać pracy ale oni to mają -w D---e czyjś LOS

 10. Od kiedy jestem emerytem mam zniżki;duże sklepy (10%),biura podrózy 10%,pływalnie(40%),paszport50% i inne.Zaświadczenia i legitymacje za darmo.Jak im to się opłaca.Może oni są rozrzutni.Pkp jest instytucją która chce pieniędzy przed realizacją usługi.ONI(pkp)chce coś nie dając nic w zamian.Pewnie ci wcześniej nie mają głowy do interesu.

 11. Byli prezesi i prominentni pracownicy kolei mają mają pozostawione sieciówki- które upoważniają do darmowych przejazdów na wszystkie koleje w Polsce około 600 osób.Ale to biedacy nie stać ich na 80% opłaty za bilet a bogaci emeryci i ich rodziny to krezusi ina to ich stać.Wstyd panie prezesie byłej Solidarności.A panie senatorze Kogut też prezesie solidarności co pan na to.Jak się jeżdzi za fryko za pieniądze podatników to ma się ich w d...

 12. Panie Mamiński i pan będzie emerytem jak pan dożyje.Farbowany lis jak był niby związkowcem to na telekonferencjach grzmiał na władze PKP i udawał że broni pracowników.Ciekawy jestem czy prezesi i zarządy też będą płacić za bilety-zresztą i tak nie jeżdżą koleją tylko służbowymi samochodami.

 13. panie Mamiński to chyba te nasze odprawy biją wam do głowy bo w 2003r. zwolniliście nas z pracy bo likwidacja zakładu a o odprawie mojej 20,000 i innych kolegów żeście zapomnieli .bo to tylko robotnik fizyczny-śmieć. Chcałbym się dowiedzieć kto przywłaszczył te nasze odprawy .Pracownik zakładów mostowych.Katowice Ligota.a co tu mówić o ulgach.

 14. @george 61 - nie powinniśmy generalizować mówiąc, że wszystkie przewozy są deficytowe i wynoszą X rocznie. To zależy jakie przewozy, na których liniach. Ale jeśli tak jest, to nie moja wina, że jest deficyt. Trzeba ograniczać koszty i dążyć do zmniejszenia deficytu. Jednym z kroków jest właśnie odebranie darmowych przejazdów emerytom i rencistom oraz ich rodzinom.

 15. Zniżki dla emerytów i rencistów to kropla w morzu do wydawanych pieniędzy na dopłaty do przewozów pasażerskich.Do każdego biletu państwo dopłaca 80% jego wartości.Miesięczny bilet wartości 100zł to dopłata 80zł co daje kwotę roczną około 1000zł.Czy od innych pasżerów też wyciągniecie dopłacane kwoty.Jeśli tego spróbujecie to was wywalą z pracy.EN200 też jeżdzisz na koszt podatników(bez nich cię wywalą)

 16. Stare darmozjazdy. Czy hydraulik emeryt ma darmową wodę i kanalizację? Pisarz emeryt ma darmowe długopisy i papier? A budowlaniec ma darmowy cement? Siedzieć w bloku i niańczyć wnuki zamiast się obijać w turbokiblach na koszt podatników.

 17. Ja przepracowałem na PKP 22.5 roku ijako technik mechanik kolejowy po Szczęsliwickiej przepracowałem 4-y lata na parowozie,4-y lata na lokomotywach spalinowych a reszta to trakcja elektryczna.Zwolniłem się po stanie wojennym z PKP a dokłodnie w maju 1985r i miałem tyle uprawnien na przejazd 1-ą klasą na cała Polske,że mogłem spac w pociągach,oprucz tego byłem parę razy w Bułgarii pociągiem finansowaną przez PKP.Teraz jestem na emeryturze kolejowej i nie mam żadnych uprawnien.Dałbym tym obecnym szabrownikom łopate i zrobic jedną służbę na parowozie,bo zgodzili się na ulgi dla niektórych warst społecznych a zapomnieli o tych co ta kolej budowali-macie co rokradac ale lodówka zaraz bedzie pusta.

 18. to skandal kolejarze również emeryci prawo do ulgowych przejazdów otrzymali jeszcze w 1928roku ateraz jakiś Mamiński to prawo odbiera.Mówi wykupcie sobie ulgę za 140 lub 300 zł,biorąc przy okazji za obsługę 18,60.Jak się nie wstydzi ten farbowany lis na okradanie emerytów z ich nedznych emerytur.Wstyd i hańba.Panie Mamiński niech pan spojrzy w lustro.

 19. Kto wypowiedział porozumienie w sprawie ulg dla wszystkich kolejarzy zawarte 08 grudnia 2011 r.? Teraz Warszawska smietanka załatwiła sobie wszechstronne ulgi przejazdowe i w prasie trzeszczy ,że są to ulgi dla wszystkich kolejarzy.Skończmy z tym mydleniem oczu. Czy kolejarze w województwie mazowieckim są lepsi niż kolejarze z pozostałych regionów Polski? Przeciez to jest jawna dyskryminacja. A może od nowego roku pociągi IC będą zatrzymywały się na wszystkich stacjach ? Wtedy możemy powiedzieć o ulgach dla wszystkich kolejarzy.

 20. Związki zawodowe doprowadziły PKP do ruiny teraz mają zwalniać nie wygodnych pracowników,aby wspólnie z dyrekcją sprzedać to co jeszcze zostało na PKP.Prywatyzacja jest też nie opłacalna za droga jest inwestycja
  Bliski koniec kolei regionalnej.

 21. "Pan - farbowany lisek, były związkowiec nagrodzony za aktywność posadą dyrektorską w PKP którego metoda zwalniania pracowników nadal działa, demonter systemu domów wczasowych PKP,założyciel związku zawodowego dyrektorów w PKP - Mamiński - powinien wyliczyć ILE PKP WYDAJE NA UTRZYMANIE WSZYSTKICH PONAD 30 ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH ale jak widać,pilnie wykonuje zadaną lekcję; jak wszyscy z rodowodem "S"....Jak widać, to co najlżejsze poza oliwą - wypłynie zawsze... VIVAT !!!???

 22. O zgrozo ! Najwazniejsze że kolejowe Wipy będą miały ulgi na podróże pociagami Intercity. W głębokim poważaniu mają wszyscy zwykłego kolejarza , który do pracy musi dojechać pociagiem Przewozów Regionalnych . Związkowcy gdzie jesteście ?

 23. Witam kolegów Emerytów tylko My podnosiliśmy Frekwencje w pociągach,jak My nie będziemy korzystać z usług PR to nasi młodsi koledzy pozbędą się pracy.

 24. ALE MI TO NOWOSC ---BO JUZ OD JAKIEGOS CZASU OBOWIAZUJE TA ZASADA --COS ZNOWU WYKRECA JAKIS NUMER EMERYTA KOLEJOWYM I ICH RODZINA \\\\ale jeszcze dodam---co roku wieksza cena wykupu SWIADCZENIA I KONCA COROCZNEJ PODWYZKI p Maminski NIE WIDAC.

 25. Super to ja jako emeryt PKP mieszkający na Śląsku po wykupieniu za 140 lub 300 zł uprawnień na zniżki muszę jechać do Warszawy czy do Trójmiasta aby z tej zniżki skorzystać.Zresztą przewozy regionalne u nas likwidują a w tzw.Kolejach Sląskich zniżki nie ma.Widocznie mi po przepracowaniu ponad 42 lat nic się nie należy a Panowie Posłowie,Związkowcy, Samorządowcy i inna elita tak się napracowała i ma takie małe zarobki że tylko oni powinni mieć ulgi.

 26. To w końcu ile ten biedny emeryt będzie musiał zapłacić? Za ulgę przejazdową w kl.2-140 zł,a dopłata do kl.1-160 zł.Czyli za ulgi w klasie dowolnej 300 zł? Czy 140+20= 160 zł???? To ja serdecznie dziękuję wspaniałomyślnemu panu MAMIŃSKIEMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. Jak dadzą w zamian kolejarzom zamiast jałmużny godziwą zapłatę, to sami sobie kupią bilet na pociąg... Nie będzie im potrzebna żadna zniżka 99%. Przykład jak robotnik zarabia 1600 złotych z czego ma wydać na przejazd 400złotych(tak tak, kolejarze często i po 150 km do pracy jeżdżą) to jaki to interes za pracę np. przy wymianie podkładów-metodą jak za dziada i pradziada...Tyle w temacie!!!
  PRECZ ZE ZŁODZIEJAMI

 28. Brawo! Pan Mamiński były działacz Solidarności pokazał pazury,ciekawe co jeszcze wymyśli. Ten farbowany lis nic dobrego dla pracowników nie zrobił.Sam się ustawił wyśmienicie,wyjechał na plecach ludzi,a teraz ich gnębi.Gdzie te hasła Panie Mamiński,które pan przynosił pod Ministerstwo Transportu - bardzo krótka pamięć!!!

 29. Ale mi autorytet Ukraina, niedługo będą się równać do Nigerii. Jak ceny to równają do Unii, o pensjach zapominają. A przywileje niech powiedzą jakie kolejarze mają w Unii,a nie na Ukrainie. Banda, i jeszcze raz banda.

 30. Z jakiej racji emerytowani kolejarze mogą jeździć z 80-procenotową ulgą. To są jakieś komunistyczne bezsensowne przywileje. W ogóle ulgi dla rodzin kolejarzy to jakaś paranoja. Spółki grupy PKP właśnie na takich osobach najwięcej tracą. Moim zdaniem to tylko kolejarz powinien mieć darmowe przejazdy i tylko w sytuacjach służbowych typu dojechać do miejsca pracy. Takie sytuacje to tylko oczywiście w jednym wielkim syfie czyli w PKP.

 31. droga redakcjo, jak już coś piszecie, to przynajmniej sprawdźcie.Mam w rodzinie kolejarzy i z tego co pamiętam,(zresztą sam jeszcze kilka lat temu jeździłem osobiście do gdyni wykupywać znaczki)to się wykupywało.Nie pamiętam stawek,ale za współmałżonka była pełna kwota,a dla pracownika chyba 5-6%,a o rodzinnym to lepiej nie wspominać

 32. "W innych krajach te przywileje są dużo skromniejsze. Przykładowo, emerytowani kolejarze u k r a i ń s c y mają prawo tylko do jednego darmowego przejazdu w roku."
  też mi przykład...

 33. Emerytowany kolejarz ukraiński ma chociaż jeden darmowy przejazd w roku. Kolejarz czy emeryt polski chcąc raz do roku pojechać na wczasy lub do sanatorium teraz już raczej nie wybierze się pociągiem.

DODAJ KOMENTARZ