Jutro rusza połączenie Szczecin - Wałcz

Jutro rusza połączenie Szczecin - Wałcz

31 sierpnia 2012 | Autor:
6
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 1 września 2012 r., o godz. 8.35 z peronu pierwszego szczecińskiego Dworca Głównego odjedzie pierwszy pociąg pasażerski inaugurujący stałe połączenie Szczecin – Wałcz. Wznowienie bezpośredniej komunikacji kolejowej na tej linii nastąpiło po ponad 12-letniej przerwie.

Fot. Ziemowit Czerski

Zanim wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż da sygnał do odjazdu nowoczesnemu SA136, na peronie odbędzie się krótka odprawa techniczna. Jej początek nastąpi o godz. 8.15.

Zgodnie z rozkładem jazdy pociąg wyruszy ze stacji Szczecin Główny o godz. 8.35 (peron 1). Kolejnymi przystankami na drodze do Wałcza będą: Szczecin Port Centralny, Szczecin Zdroje, Szczecin Dąbie, Szczecin Zdunowo, Reptowo, Stargard Szczeciński, Ulikowo, Pęzino, Barzkowice, Sulino, Tarnowo Pom., Ognica, Sokoliniec, Recz Pomorski, Żółwino, Prostynia, Cybowo, Kalisz Pomorski, Biały Zdrój Płd., Krępa Krajeńska, Jeziorki Wałeckie, Tuczno Krajeńskie, Rutwica, Strączno, Wałcz Raduń. Na stację Wałcz szynobus SA136 wjedzie o godz. 11.19. Pociąg zakończy bieg na dworcu w Pile o godzinie 11.50. 

Uruchomienie połączenia to wynik wieloletnich wysiłków Województwa Zachodniopomorskiego, które zapewnia jego finansowanie oraz tabor szynowy. To także zasługa PKP Polskich Linii Kolejowych, które przeprowadziły modernizację regionalnej linii kolejowej nr 403 na odcinku Wałcz – Ulikowo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Odbudowany odcinek ma długość 101,7 km. Przedsięwzięcie obejmowało modernizację podtorza, nawierzchni, układów odwodnienia, obiektów inżynieryjnych (w tym trzech dużych mostów), urządzeń sygnalizacji i łączności oraz peronów i skrzyżowań z drogami kołowymi. Linia przystosowana jest obecnie do prędkości wynoszącej 100 km/h dla pociągów pasażerskich oraz 80 km/h dla ruchu towarowego.

Efektem końcowym modernizacji linii nr 403 będzie – prócz włączenia Wałcza w sieć regionalnych relacji kolejowych – odtworzenie kolejnych połączeń Pomorza Zachodniego z Wielkopolską oraz z województwem kujawsko-pomorskim.

PODZIEL SIĘ

6 komentarzy

  1. Jeżeli znowu zawieszą nowo uruchomione trasy to z winy konduktorów,którzy zamiast wypisywać bilety kasują pieniądze dla siebie,kto nadzoruje tę kolej,co na to samorządy???

  2. czemu tego pociagu nie wydłuzyli do bydgoszczy? szczecin nie ma żadnego bezpośredniego połączenia z bydgoszczą,przez krzyz ponoć sie nie opłaca to czemu nie mozna przez wałcz?

  3. djuzi nie od marszałka tylko od Przewozów Regionalnych co obsługuje ta linię . Marszałek nie jest od układania rozkładu Jazdy....Jak na pierwszy dzień to jestem pod wrażeniem (pozytywnym) dużo jest podróżnych.I myslę że ta linia sie utrzyma.

  4. Piszecie że "Zgodnie z rozkładem jazdy pociąg wyruszy ze stacji Szczecin Główny o godz. 8.35 (peron 1). Kolejnymi przystankami na drodze do Wałcza będą: Szczecin Port Centralny,..." w Wałczu o tej godzinie przyjechał szynobus...co za predkosć :D

  5. Niestety wróżę szybkie ponowne zawieszenie lini i tu na własne życzenie rozkład jazdy szynobusów jest tak ułożony że ludzie z Wałcza pracujacy w Pile nie będą mogli korzystać z usług P.r. czy ten kto ustalał ten rozkład jazdy rozeznawał sie w sytuacji??Czy robił mały sabotaż, by nie robić konkurencji pewnemu towarzystwu przewozowego pewnego posła??Poza tym nie rzumiem tego skoro nie ma nocnych kursów na poco palą sie lampy przez cala noc?Czy nie lepiej zgasić a obniżyć cene biletu?Mam nadzieje ze 8 grudnia bedzie bardziej dla ludzi rozklad jazdy.Początki są trudne i jak na razie szynobusy jada puste z dwuch powodów słaba reklama i nie pasujacy rozkład jazdy, czy o to wam chodziło?Zmiencie rozkład jazdy na ten ze stycznia.Ale trzymam kciuki.

DODAJ KOMENTARZ