Tabor dla BiT City

Tabor dla BiT City

18 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ogłosi przetarg na dostawę pięciu EZT do obsługi połączeń Bydgoszcz – Toruń w ramach kolei metropolitalnej BiT City.

UMWKP

Pierwsze nowe składy mają wyjechać na trasę jesienią 2013 r. 12 września zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwałę dotyczącą złożenia wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie projektu pod nazwą „Zakup taboru kolejowego dla szybkiej kolei metropolitalnej BiT City”. Planowany koszt przedsięwzięcia wynosi 124,6 mln złotych, z czego wydatki kwalifikowalne to 101, 5 mln złotych. Przewidywany poziom dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (priorytet: VII Transport przyjazny środowisku;  działanie: 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych) wynosi 59 procent wydatków kwalifikowalnych.

Przedsięwzięcie zakłada zakup pięciu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi połączeń kolejowych na trasie Toruń Wschodni – Bydgoszcz Główna. Projekt ma na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróżnych oraz podniesienie jakości usług przewozowych. Pociągi będą dostosowane do potrzeb osób z problemami w poruszaniu się oraz zostaną wyposażone w system monitoringu i dostęp do Internetu bezprzewodowego.

Dzięki projektowi zostanie uruchomiona większa liczba pociągów pomiędzy stolicami województwa. Zapewnione zostaną połączenia co 30 minut w godzinach szczytu i co 60 minut o pozostałych porach.

Przetarg na zakup taboru planowany jest na koniec roku. Dostawa pierwszych dwóch sztuk nowego taboru zostanie założona do września 2013 r., a do listopada 2014 r. na trasę wyjadą wszystkie zamówione składy. W połowie 2015 r. zakończy się realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe remont trasy z Bydgoszczy do Torunia, co znacznie skróci czas przejazdu. Umożliwi to pełnewykorzystanie możliwości technicznych nowego taboru i znacznie poprawi jakość  transportu publicznego na obszarze aglomeracji.