Łódź: jest 2 tor z Widzewa na Chojny

Łódź: jest 2 tor z Widzewa na Chojny

22 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Kończy się odbudowa 2 toru pomiędzy łódzkimi dworcami Chojny i Widzew. Warta ponad 18 mln zł inwestycja usprawni ruch pociągów przejeżdżających przez miasto. Wkrótce przy wyremontowanym torze powstanie także nowy przystanek – Łódź Dąbrowa.

Fot. Kasper Fiszer

Siedmiokilometrowa łącznica nr 540 Łódź Chojny – Łódź Widzew, stanowiąca fragment ciągu Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska, przestaje być wąskim gardłem łódzkiego węzła. Po trwających od marca pracach kończy się odbudowa wschodniego toru nr 1, dzięki czemu na trasie będzie można prowadzić ruch dwutorowy. – Obecnie trwają odbiory techniczne i szykujemy dokumenty na odbiór końcowy – powiedział nam Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

Po dekadzie przerwy

W 2002 r. wyremontowany został zachodni tor nr 2. Jednocześnie na prawie całej długości linii tor nr 1 został wyłączony z użytku. Przez dziesięć lat służył tylko pociągom towarowym na krótkim odcinku pomiędzy Widzewem a bocznicą elektrociepłowni EC-4, dalej nie używano go wcale. Nad porośniętymi bujną roślinnością szynami brakowało trakcji elektrycznej.

Po zeszłorocznym zamknięciu stacji Łódź Fabryczna ruch pociągów między Widzewem a Dworcem Kaliskim znacznie się zwiększył – przewoźnicy skierowali tędy większość pociągów dojeżdżających do Łodzi od strony Koluszek. Długi jednotorowy odcinek nie pozwala na sprawne prowadzenie wzmożonego ruchu, zwłaszcza w razie opóźnień. Część składów wciąż musi kończyć bieg na leżącym daleko od centrum Łodzi Widzewie, inne omijają Widzew lub kursują okrężną trasą przez Zgierz i Łódź Żabieniec, co znacznie wydłuża czas jazdy.

– Ruch dwutorowy po linii nr 540 umożliwi bardziej elastyczne prowadzenie pociągów, co bezpośrednio przełoży się na skrócenie czasu przejazdu na odcinku Widzew – Kaliski. – zapewnia Maciej Dutkiewicz.

Nie tylko tory

Prace objęły wymianę prawie 6 km toru wraz z podkładami. Cały odcinek został też ponownie zelektryfikowany. – Po odbiorze tor nr 1 będzie on przystosowany do prowadzenia ruchu z prędkością 80 km/h (taką samą jak w torze nr 2) – usłyszeliśmy w PLK.

Wyremontowany został także wiadukt nad ul. Rokicińską i przejazd w ul. Śląskiej. Przy posterunku odgałęźnym Dąbrowa stanęły nowe semafory, a na całej trasie odtworzone zostały urządzenia melioracyjne.

Wykonawcą robót była firma PORR z Warszawy. Wartość inwestycji to ponad 18 mln zł brutto, a PKP PLK sfinansowały ją ze środków własnych. – Roboty przebiegały zgodnie z harmonogramem – mówi Maciej Dutkiewicz.

To nie koniec prac

Odtworzenie drugiego toru pomiędzy Widzewem a Chojnami było kontynuacją robót w całym ciągu Łódź Kaliska – Łódź Chojny – Łódź Widzew. W 2011 r. PLK wymieniły część torów na stacjach Kaliska i Chojny oraz między nimi. Przywrócenie ruchu dwutorowego nie oznacza jednak końca prac na łącznicy. Trwa już bowiem budowa nowego przystanku – Łódź Dąbrowa.

Nowy peron powstaje w ramach projektu Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Usytuowany jest pod wiaduktem na ul. Dąbrowskiego.

Pomysł na budowę przystanku obsługującego duże osiedle Dąbrowa Przemysłowa i pobliską elektrociepłownię nie jest nowy – pojawił się po raz pierwszy w 1968 r., gdy planowano prowadzenie ruchu aglomeracyjnego z wykorzystaniem ciągu Łódź Kaliska – Łódź Widzew – Zgierz. Choć ówczesne plany nigdy nie weszły w życie, podczas budowy wiaduktu w ul. Dąbrowskiego nad łącznicą 540 powstały zejścia na znajdujący się w międzytorzu peron, na którym ustawiono nawet wiaty. Nigdy nie zatrzymał się tam żaden pociąg rozkładowy.

Przystanek ŁKA znajdzie się dokładnie w tym samym miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie dużej pętli tramwajowej i autobusowej. – Tak jak w przypadku pozostałych przystanków ŁKA, ostatecznie wszystkie prace na Dąbrowie mają być zakończone w III kwartale 2013 r. – mówi Maciej Dutkiewicz. Nowy przystanek – Łódź Pabianicka – powstanie też pomiędzy Chojnami a Dworcem Kaliskim.

PODZIEL SIĘ