Kuala Lumpur też kupuje Inspiro

Kuala Lumpur też kupuje Inspiro

17 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Operator metra Mass Rapid Transit Corporation Sdn Bhd (MRT Corp) w stolicy Malezji Kuala Lumpur zamówił 58 bezobsługowych pociągów metra Inspiro produkcji Siemensa. Poza dostawami pociągów Siemens wyposaży w urządzenia techniczne dwie stacje techniczno – postojowe. Łączna wartość kontraktu wynosi 450 mln euro (1,84 mld zł).

Fot. Kurier Kolejowy

Pociągi Siemensa Inspiro zostaną dostarczone dla nowej linii metra, która w grudniu 2016 połączy przedmieścia Sungai Buloh i Kajang z centrum Kuala Lumpur. Linia ta stanowi pierwszy element kompleksowego planu rozbudowy infrastruktury transportu miejskiego, mającego na celu ograniczenie ruchu i zanieczyszczenia powietrza w obszarze metropolitalnym stolicy Malezji.

Wagony metra, które będą dostarczone do Kuala Lumpur powstaną bazie nowej platformy pojazdu Inspiro, które zamówiło również Metro Warszawskie. Zamówienie dla Kuala Lumpur dotyczy 58 czterowagonowych składów bezobsługowych. Pociągi będą jeździły w tunelach w całkowicie zautomatyzowany sposób. Siemens zrealizuje projekt we współpracy z lokalnym partnerem na terenie Malezji. Kluczowe komponenty takie jak system napędu i wózki dostarczane będą do Kuala Lumpur z Niemiec i Austrii.

Do roku 2020 powstanie około 100 kilometrów nowych linii metra, które łączą centrum z przedmieściami metropolii. Budowa 51 km odcinka linii SBK składa się z 31 stacji i jest pierwszą oraz największą częścią tego planu. Władze miasta obecnie analizują kolejny etap rozbudowa sieci o kolejne dwie linie, a decyzja ma zapaść do połowy 2013 roku. Kuala Lumpur to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Azji, które charakteryzuje się ogromnym przyrostem prywatnych środków lokomocji, a co za tym idzie wzrostem zanieczyszczenia środowiska. Aktualnie jest to największy projekt realizowany w sektorze transportu publicznego w Azji Południowo-Wschodniej. Dzięki niemu władze stolicy Malezji chcą w znaczący sposób ograniczyć ruch miejski i zwiększyć atrakcyjność metropolii.

Miasto stołeczne Warszawa zamówiło 35 składów Inspiro do obsługi II linii metra. Wyprodukuje je Siemens w kooperacji z Newagiem.

PODZIEL SIĘ