Ruszyła modernizacja linii Bydgoszcz-Toruń

Ruszyła modernizacja linii Bydgoszcz-Toruń

18 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęły się prace przy najważniejszej inwestycji w województwie kujawsko - pomorskim. Modernizacja torów między Toruniem a Bydgoszczą na linii kolejowej nr 18 Kutno - Piła będzie kosztować 159 mln zł. Po zakończeniu prac czas podróży między miastami skróci się do 40 minut.

Fot. Adam Brzozowski

Prace nad rewitalizacją odcinka Toruń - Bydgoszcz zakończą się w 2014 r. Do tego czasu pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami. Prace prowadzone będą etapami, a rozkładowy ruch pociągów pasażerskich odbywać się będzie jednym torem. To, już od nowego rozkładu jazdy 2012/2013 wymusi odwołanie części lokalnych połączeń.

O 20 minut krócej
W trakcie dwuletnich prac wyremontowanych zostanie 92 km torów i 18 przejazdów kolejowych. Zamontowane będą 54 nowe rozjazdy na stacjach Toruń Główny, Cierpice, Solec Kujawski, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Wschód oraz Bydgoszcz Leśna. Wymienione zostaną również urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz systemy zasilające.

Po zakończeniu prac pociągi przyspieszą do 120 km/h. Obecnie na niektórych odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h a prędkość maksymalna wynosi 70 km/h. W efekcie czas przejazdu między stolicami województwa skróci się o 20 minut. Obecnie pociągi Regio pokonują odcinek między stacjami Toruń Główny a Bydgoszcz Główna w nieco ponad godzinę a pociągi kategorii IR i TLK o kilka minut szybciej. W drugą stronę podróż zajmuje jeszcze więcej czasu. Pociągi  osobowe, jaki i IR i TLK potrzebują na jego przebycie nawet 1 godz. i 12 min.

Optymalna prędkość
Dlaczego pociągi pojadą 120 km/h a nie 160 km/h? Według Agnieszki Gołębiowskiej, pełnomocnika zarządu województwa kujawsko-pomorskiego ds. projektu BiT City podniesienie prędkości do 160 km/h na odcinku Toruń – Bydgoszcz pozwoliłoby na skrócenie czasu przejazdu między tymi miastami tylko o 4 minuty w porównaniu z efektem uzyskanym po remoncie podnoszącym prędkość do 120 km/h. Tymczasem koszt prac pozwalających na osiąganie prędkości 160 km/h byłby 3 razy większy, wobec czego zdecydowano się ostatecznie na przywrócenie prędkości 120 km/h.

Linia z Bydgoszczy do Torunia znajduje się na alternatywnej trasie łączącej Warszawę ze Szczecinem.

Kolejowa część BiT City
Remont linii prowadzony przez PKP Polskie Linie Kolejowe jest częścią budowy zintegrowanego systemu transportu publicznego BiT City, realizowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia pozostaje samorząd województwa, ale odpowiedzialność za poszczególne jego części została podzielona. Za rozwój sieci tramwajowej w Toruniu odpowiada tamtejszy magistrat, za budowę wiaduktów i przystanków kolejowych miasto Bydgoszcz, a za budowę linii tramwajowej łączącej Fordon z centrum Bydgoszczy miejska spółka Tramwaj Fordon.

Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego zrealizuje dwie inwestycje, czyli zakup taboru dla szybkiej kolei i wdrożenie rozwiązań systemowych pozwalających na zaproponowanie podróżnym zintegrowanego biletu komunikacji publicznej w całej aglomeracji bydgosko-toruńskiej.

PODZIEL SIĘ