KM: pociągi lotnisko – lotnisko co godzinę

KM: pociągi lotnisko – lotnisko co godzinę

19 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Mazowieckie deklarują, że od nowego rozkładu jazdy pociągi kursujące między stacjami Warszawa Lotnisko Chopina i Modlin będą jeździły z równą częstotliwością – mniej więcej co godzinę. Mają konkurować komfortem z innymi środkami transportu.

Fot. Koleje Mazowieckie

Od momentu uruchomienia regularnych połączeń lotniskowych KM (Warszawa Lotnisko Chopina – PKP Modlin), czyli od 16 lipca do 30 września 2012 r., skorzystało z nich ponad 210 tysięcy osób. Średnie zapełnienie pociągu w ciągu dnia wyniosło około 35 proc. Zdaniem Donaty Nowakowskiej, rzecznika Kolei Mazowieckich, to dobry wynik, szczególnie, że pomimo zakończenia sezonu wakacyjnego nie spadła frekwencja osób wsiadających i wysiadających na przystanku Modlin.

Frekwencja na końcowych stacjach
W okresie od 1 sierpnia do 30 września z usług KM na przystanku PKP Modlin skorzystało prawie 50 tysięcy osób. W tym samym okresie (1.08 – 30.09) liczba osób wsiadających/wysiadających z pociągów KM na przystanku Warszawa Lotnisko Chopina wyniosła ponad 35 tysięcy.

- Dużym zainteresowaniem podróżnych cieszą się następujące przystanki pośrednie: Warszawa Służewiec, Warszawa Rakowiec, Warszawa Centralna i Nowy Dwór Mazowiecki – wymienia Donata Nowakowska.

Do Modlina podróżują pasażerowie samolotów odlatujących z nowego lotniska. Jednak podróżni ci, na stacji w Modlinie muszą się przesiadać w autobus dowożący na lotnisko. KM zaoferowały im tzw. Bilet Lotniskowy, czyli przejazd pociągiem i autobusem w cenie 12 zł.

Ponadto od 1 września Bilet Lotniskowy uprawnia do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej ZTM (autobusy, tramwaje, metro i SKM) na obszarze pierwszej strefy biletowej przez 60 minut od godziny wskazanej na bilecie przez pasażera. W sierpniu bilet w tej ofercie zakupiło blisko 26,5 tysiąca osób.

Jeden przez Śródmieście
Aktualnie pociągi „lotniskowe” KM kursują z różną częstotliwością, więcej ich jest w godzinach porannych, mniej w południe. Ale ma się to zmienić już od 9 grudnia. - W nowym rozkładzie jazdy pociągów edycji 2012/2013 założono cykliczne kursowanie wszystkich połączeń średnio co godzinę. Kursy będą realizowane przez stację Warszawa Centralna,  z wyjątkiem jednego, który pojedzie przez stację Warszawa Śródmieście – mówi Nowakowska.

Koleje Mazowieckie zakładają, że pociągi mają wiele zalet w porównaniu z autobusami czy samochodami, którymi mieszkańcy Mazowsza najczęściej docierają na lotniska. Donata Nowakowska wylicza, że zgodnie z informacją na rozkładzie jazdy - czas podróży autobusem z przystanku Warszawa Lotnisko Chopina do przystanku Warszawa Centralna wynosi 30 minut, pod warunkiem, że nie ma korków. Czas jazdy pociągu w tej relacji to 21 minut.

Pojazdy ELF bydgoskiej Pesy - w porównaniu do przeważnie zatłoczonego autobusu – oferują poza tym dużo wygodniejszą podróż.

PODZIEL SIĘ