SKM obsługuje 14WE we własnym zakresie

SKM obsługuje 14WE we własnym zakresie

13 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po przeprowadzeniu pierwszych prac adaptacyjnych na stacji Szczęśliwice Szybka Kolej Miejska od 1 listopada obsługuje tam pojazdy 14WE. Wcześniej zmodernizowane ezety były obsługiwane przez Koleje Mazowieckie.

Fot. Sopek

Od powstania spółki w 2005 roku SKM nie miała własnego zaplecza, jej pojazdy stacjonowały m.in. na zapleczu Kolei Mazowieckich. 1 czerwca tego roku SKM zawarła umowę z PKP S.A. na dzierżawę stacji Szczęśliwice, z której korzystało do niedawna PKP Intercity. Stacja położona na dużym terenie jest zaniedbana, wymaga modernizacji. Do  listopada udało się SKM przygotować zaplecze do obsługi ośmiu ezetów 14WE, które były dotąd utrzymywane przez Koleje Mazowieckie.

Pozostałe ezety SKM, czyli 19WE, 35WE i 27WE są nadal obsługiwane przez dostawców taboru czyli przez Newag i Pesę. Jednak za kilka lat skończą się umowy z producentami ezetów. Co wtedy?

- Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia modernizacji zaplecza i dostosowania stacji Szczęśliwice do naszych potrzeb, w tym do obsługi w przyszłości wszystkich pojazdów – mówi Krystyna Pękała, prezes SKM. - Wstępnie koszty związane z modernizacją stacji oszacowaliśmy na około 33 mln zł. Liczymy na udział środków unijnych w tej inwestycji.

SKM od kilku lat rekrutowała pracowników do obsługi pojazdów 14W, którzy wykonywali już część napraw w zapleczu Kolei Mazowieckich. - W tej chwili mamy własnych inspektorów taboru, elektryków i mechaników, którzy zdobyli doświadczenie we współpracy z Newagiem i będą w stanie obsłużyć pojazdy, w tym prowadzić naprawy bieżące i naprawy z zakresu przeglądów poziomu I i II – dodaje Krystyna Pękała.

Do niedawna składy SKM zajeżdżały na noc na stacje postojowe Kolei Mazowieckich. Aktualnie 25 z 31 pojazdów przewoźnika nocuje już na Szczęśliwicach. Teren stacji monitoruje ochrona. Postoje na stacji pomogą wyeliminować przypadki dewastacji taboru.

PODZIEL SIĘ