Nowa lakiernia w chorzowskim Alstomie

Nowa lakiernia w chorzowskim Alstomie

06 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W chorzowskim oddziale firmy Alstom oficjalnie otwarto dziś nową lakiernię i nową halę produkcyjno-montażową. Nowe obiekty pozwolą dwukrotnie zwiększyć zdolności produkcyjne tych działów fabryki.

Fot. Michał Wójcicki

W chorzowskich oddziałach spółki, czyli w fabryce Alstom Konstal S.A. obecnie produkuje się pociągi dla amsterdamskiego i budapesztańskiego metra, a także elementy taboru na potrzeby kontraktów realizowanych przez koncern w różnych jego zakładach.

Do stolicy Węgier pojedzie łącznie 37 pojazdów typu Metropolis, które będą kursować na drugiej linii metra oraz na powstającej linii nr 4. Pierwszy pociąg dla czwartej linii już dotarł do Budapesztu i obecnie rozpoczyna testowe jazdy certyfikacyjne. Po ich przejściu, czyli za ok. 3 miesiące, trafi na trasę. Jednak do czasu uruchomienia nowej linii metra będzie prawdopodobnie kursował na trzeciej. Zamówienie do Holandii obejmuje łącznie 23 pociągi, z czego chorzowski zakład wyprodukował 21 sztuk.

Nowootwarte hale pozwolą zwiększyć wydajność zakładu. Dotychczasowe lakiernie i hale spawalniczo-montażowe pozwalały na produkcję ok 20 pudeł miesięcznie. Teraz wielkość ta zwiększy się do 40 malowanych pudeł na miesiąc i produkcji 40-50 stalowych pudeł. Nowe obiekty pozwolą też zwiększyć zatrudnienie w zakładzie, z czego się cieszy prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – W sytuacji, gdy prawdopodobne zdają się przesłanki na temat przeniesienia produkcji Fiata z Polski do Włoch, czy likwidacji zakładów Opla w Gliwicach, informacja o nowych halach w chorzowskim zakładzie jest dla nas bardzo dobra – mówi prezydent. Radości z otwarcia nowych hal nie krył również prezes zarządu Alstom Konstal S.A. Radosław Banach. – To nie tylko podwojenie naszej mocy produkcyjnej, ale potwierdzenie, że jesteśmy w stanie realizować duże projekty na czas – powiedział podczas otwarcia hal prezes.

Wybudowanie nowych hal kosztowało 32,8 mln zł. Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków własnych firmy.

Zobacz galerię zdjęć z Chorzowskich zakładów Alstom Konstal.

PODZIEL SIĘ