Pierwsze FLIRT-y trafiły do Estonii

Pierwsze FLIRT-y trafiły do Estonii

14 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Stadler oficjalnie przekazał przewoźnikowi Elektriraudtee pierwsze dwa FLIRT-y, które zaczną wozić pasażerów w 2014 roku. Szwajcarski producent dostarczy Estończykom w sumie 38 pojazdów tego typu.

Fot. Sämi, Wikimedia

Dostawa dwóch FLIRT-ów stanowi początek realizacji zamówienia z 2010 r., zgodnie z którym Stadler przekaże Estończykom 12 trzyczłonowych i 6 dwuczłonowych pojazdów elektrycznych za około 80 mln euro oraz 6 dwuczłonowych, 8 trzyczłonowych i 6 czteroczłonowych jednostek spalinowych za ok. 96 mln euro.

Elektriraudtee planuje uruchomić regularne połączenia z pasażerami od 28 czerwca 2013 r., tuż po ostatecznej homologacji pojazdów. Dostawa elektrycznych FLIRT-ów ma zakończyć się do stycznia 2014 r., z kolei ostatni pojazd spalinowy ma trafić do przewoźnika w czerwcu 2014 r.

Pojazdy będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h. Lekka konstrukcja wykonana z aluminium i nowoczesny system oszczędzania energii pozwala na zminimalizowanie kosztów eksploatacji.
Ponadto FLIRT-y będą wyposażone w nowoczesny systemem sterowania oraz kontroli prowadzenia pojazdu. Dzięki temu pociąg może prowadzić jeden maszynista.

W środku pasażerowie będą mieli do dyspozycji klimatyzację, bezpłatny bezprzewodowy Internet oraz wtyki zasilające do ładowania laptopów i telefonów komórkowych. Cały pojazd będzie objęty monitoringiem i dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych m.in. dzięki szerokim drzwiom po obu stronach pojazdu.

W uroczystej prezentacji nowych pojazdów, która odbyła się wczoraj w stolicy Estonii, Tallinie udział wzięli Juhan Parts, minister gospodarki i komunikacji, Kaida Kauler, prezes Elektriraudtee i Peter Jenelten, wiceprezes Grupy Stadler Rail.

PODZIEL SIĘ