Ruszy modernizacja linii Warszawa-Sadowne

Ruszy modernizacja linii Warszawa-Sadowne

19 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowej Warszawa – Sadowne. Inwestycja znacznie usprawni ruch pociągów w aglomeracji warszawskiej oraz skróci czas przejazdu do Białegostoku i granicy państwa w Trakiszkach.

Fot. PKP PLK

Projekt zakłada przygotowanie projektu oraz modernizację odcinka linii Rembertów – Zielonka
– Tłuszcz (Sadowne) o długości ponad 65 km. Plan robót o wartości 1 298 759 327,35 PLN (netto) przewiduje wymianę, przebudowę lub budowę wszystkich elementów infrastruktury kolejowej, jak: torów, peronów, mostów wiaduktów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz zabezpieczeń związanych z ochroną środowiska. Wszystkie perony na przystankach i stacjach będą przystosowane do obsługi niepełnosprawnych czy np. pasażerów z cięższym bagażem. W planach jest również budowa skrzyżowań wielopoziomowych oraz likwidacja przejazdów w poziomie szyn. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 160km/h.

Na odcinku Zielonka - Wołomin Słoneczna w ramach inwestycji powstanie dodatkowa para torów dla ruchu podmiejskiego. Takie rozwiązanie pozwoli na prowadzenie ruchu  pociągów dalekobieżnych i  aglomeracyjnych po oddzielnych torach – w efekcie umożliwi to na sprawniejsze zarządzanie intensywnym ruchem kolejowym. W ramach ułatwień dla pasażerów przewidziano:

  • budowę nowego przystanku Mokry Ług,
  • dostosowanie peronów dla osób niepełnosprawnych, podróżnych, z cięższym bagażem czy rodziców z dziećmi w wózkach,
  • budowę przejść podziemnych,
  • montaż megafonów i z oprogramowaniem umożliwiającym automatycznie przekazywanie komunikatów,
  • na przystankach Mokry Ług, Zielonka Bankowa, zainstalowane będą megafony, zegary i oznakowanie stałe,
  • na przystankach Kobyłka Osów, Kobyłka, Wołomin Słoneczna oraz na stacjach Zielonka, Wołomin zainstalowane będą wyświetlacze, megafony, zegary i oznakowanie stałe.

Trasa Warszawa Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne) to część linii kolejowej E75 która ma priorytetowe znaczenie dla ruchu kolejowego.  Jest to część transeuropejskiego korytarza wchodzącego w skład sieci TEN-T. W części kolejowej jest nazwany Rail Baltica - łączy Warszawę przez Kowno, Rygę, Tallin z Helsinkami. Linia jest jedynym połączeniem kolejowym Litwy, Łotwy, Estonii  z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm w składzie: TORPOL S.A. oraz „Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR” sp. z o.o. oraz „POLIMEX-MOSTOSTAL” S.A.

PODZIEL SIĘ