DB Schenker przejął Vectrona od Siemensa

DB Schenker przejął Vectrona od Siemensa

20 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś w Instytucie Kolejnictwa Michael Hetzer, członek zarządu DB Schenker Rail Polska odebrał klucze do pierwszej z 23 lokomotyw Vectron produkcji Siemensa.

Fot. Siemens

– Lokomotywa Vectron DC, przekazana dziś przewoźnikowi, została zaprojektowana specjalnie dla polskiego rynku – powiedział podczas uroczystości Karl-Hermann Klausecker z Siemens AG. – Wzięliśmy pod uwagę potrzeby polskich przewoźników. Dlatego też dostosowaliśmy ją do korzystania bez ograniczeń z linii kolejowych klasy C i D. DB Schenker Polska jako pierwsza firma zgłosiła swa chęć do jej testowania. Uwagi, które potem zgłosili zostały przez nas wdrożone – dodaje.

Zobacz zdjęcia Vectrona DB Schenker Rail Polska

Według Markusa Hunkela z DB Schanker Polska SA rynek kolejowy jest rynkiem rozwijającym się. Natomiast jednym z najważniejszych rynków kolejowych w Europie jest właśnie rynek polski. – Ta nowa lokomotywa pokazuje, że jesteśmy w stanie inwestować w nowy tabor, na co ze względu na pogarszającą się sytuację w gospodarce może sobie pozwolić niewielu przewoźników – powiedział. Dodał też, że celem DB Schenker Polska jest zostanie liderem wśród przewoźników jeśli chodzi o ekologię. Mają się do tego przysłużyć nowe lokomotywy, które zostały tak zaprojektowane, by mogła ciągnąć jak największe ładunki przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Fot. Michał Wójcicki

Przekazana dziś lokomotywa jest pierwszą z 23 sztuk zamówionych przez DB Schenker Polska u Siemensa. Kolejne trzy zostaną przekazane latem. Natomiast ostatnia przyjedzie do Polski w 2015 roku. Vectron DC jest 80 tonową lokomotywą zasilaną prądem stałym o napięciu 3 kV. Produkowane są w Monachium, gdzie stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Do spawania elementów nadwozia, wykonanych ze stali nierdzewnej, wykorzystywana jest innowacyjna technologia hybrydowego spawania laserowego.

PODZIEL SIĘ