Warszawiacy zobaczyli nowy pociąg metra

Warszawiacy zobaczyli nowy pociąg metra

12 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W sobotę 12 stycznia, o godz 12.30 rozpoczęła się prezentacja pierwszego pociągu Inspiro wyprodukowanego dla drugiej linii metra. Wcześniej odbyła się część oficjalna z udziałem p. prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Fot. Michał Wójcicki

– Jeśli chodzi o komunikację publiczną to jesteśmy już w XXI wieku – powiedziała podczas inauguracji pierwszego pociągu Inspiro pani prezydent. – W ostatnich dniach z ulic Warszawy zniknęły najstarsze tramwaje zastąpione przez nowoczesne, niskopodłogowe składy. Spośród autobusów zostało jeszcze kilkanaście starych Ikarusów, które też są systematycznie wymieniane. Teraz do tych nowoczesnych pojazdów dołączą wagony Inspiro – dodała. Dzięki zakupom nowych pojazdów warszawiacy zaczęli się przekonywać do komunikacji miejskiej. Według słów pani prezydent korzysta z niej ok. 2,5 mln osób dziennie. Co jest o ok. 250 tys osób więcej niż rok temu.

Prezentowany wagon metra jest pierwszym z 35 zamówionych przez stolicę pociągów. Są to jednoprzestrzenne pojazdy produkowane przez firmę Siemens w konsorcjum z nowosądeckim Newagiem. Pociągi warszawskiego metra mają prawie 118 m długości i są w stanie pomieścić  1436 osób, z czego 256 ma zapewnione miejsca siedzące. Inspiro może mknąć z prędkością dochodzącą do 90 km/h. Masa własna pojazdu to 165 ton. Jest to o 18 ton mniej niż w przypadku pociągów o podobnych parametrach. Materiały z których został wykonany w 95 proc. podlegają recyklingowi.

To co odróżnia go od obecnie jeżdżących po stolicy wagonów metra to duża ilość przestrzeni w jego wnętrzu – Inspiro jest jedno przestrzenne dzięki temu będzie można bez problemu przejść z jednego krańca pociągu na drugi – mówi Kinga Jabłonowska, rzeczniczka firmy Siemens. – Pojazdy zostały zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Pod pierwszymi drzwiami składu zostały zamontowane platformy które wysuwają się do poziomu podłogi i pozwalają bezpiecznie wjechać wózkiem do środka. Uruchamia się ją poprzez naciśnięcie guzika na drzwiach – tłumaczy.

Pierwszy pociąg metra będzie na razie jeździł na pierwszej linii metra jako tabor wspomagający już jeżdżące pojazdy. Gdy zostanie wybudowana II linia metra, będzie ona obsługiwana właśnie przez Inspiro. Jednak zanim pociąg trafi do regularnych kursów, będzie musiał przejść konieczne testy i dostać odpowiednie certyfikacje dopuszczające go do ruchu. Mają się zakończyć w okolicach maja.

Zobacz galerię zdjęć pierwszego Inspiro.

PODZIEL SIĘ