Ruszyła modernizacja dworca w Legnicy

Ruszyła modernizacja dworca w Legnicy

18 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na dworcu w Legnicy prace remontowe idą już pełną parą. Wykonawca modernizacji, legnicki Budobratex, za 13,5 mln zł ma w taki sposób przebudować obiekt, aby był on funkcjonalny, nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Fot. Michał leg, Wikimedia

Na dworcu w Legnicy pracuje, w zależności od dnia, od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu budowlańców. Po wyburzeniu budynków przy zachodniej części elewacji wykonawca skupia się na pracach rozbiórkowych wewnątrz dworca. W wygrodzonej części holu demontowane są posadzki. W całym budynku trwa skuwanie tynków oraz demontaż instalacji sanitarnej i elektrycznej. Do tej pory wyburzono również strop pomiędzy piwnicą a parterem w dworcowej poczekalni. Podobne prace są prowadzone w pomieszczeniu, gdzie dawniej znajdowała się restauracja WARS-u. Obecnie obsługa podróżnych odbywa się w czynnej części holu dworca, gdzie otwarta jest kasa Kolei Dolnośląskich. Kasa Przewozów Regionalnych została przeniesiona na trzeci peron.

Legnicki dworzec, wybudowany w latach 1923-29 według projektu L. Mattheusa, przejdzie olbrzymią metamorfozę. Oczywiście, z poszanowaniem dla jego walorów historycznych. Renowacji poddana zostanie elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, które zostaną umiejętnie oświetlone przez nową iluminację.

Zmieni się także wnętrze obiektu. Wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne (hol dworca, poczekalnia, toalety i kasy biletowe), a także biurowe i handlowe. Oczywiście przy zachowaniu wszystkich istotnych elementów historycznych, na przykład zabytkowej stolarki kasowej. W holu dworca pojawią się nowe stylizowane ławki, a także drewniany kiosk. Zainstalowany zostanie nowy system informacji wizualnej i głosowej podróżnych. Nowoczesny system monitoringu zwiększy bezpieczeństwo na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu.

Obiekt będzie bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dla osób na wózkach inwalidzkich zostaną obniżone okienka kasowe. Natomiast dla niewidzących w posadzce zostaną zlokalizowane linie prowadzące wraz z polami uwagi, co w znaczny sposób ułatwi im poruszanie się po obiekcie.

Inwestycja na dworcu w Legnicy zakończy się wiosną 2014 roku.

PODZIEL SIĘ