Matusiewicz: Koleje Śląskie to „wielki sukces”

Matusiewicz: Koleje Śląskie to „wielki sukces”

18 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ustępujący ze stanowiska marszałka województwa śląskiego Adam Matusiewicz stwierdził w trakcie pożegnalnego spotkania z dziennikarzami, że opuszcza stanowisko z podniesioną głową. Przyznał też, że mimo późniejszych kłopotów powołanie Kolei Śląskich było nieodzowne i przełomowe. 

Fot. Wojciech Laskowski

Adam Matusiewicz jednocześnie mocno skrytykował wcześniejszą działalność Przewozów Regionalnych.

- Gdybyśmy nie powołali spółki Koleje Śląskie, dzisiaj po torach jeździłby stary przewoźnik i patrząc na to, co robił, to zamiast 600 obecnych połączeń mielibyśmy 400, a może i 300 – stwierdził.

Marszałek pokusił się nawet o stwierdzenie, że horrendalna cena PR utopiłaby budżet samorządu województwa. Przyznał ponadto, że to właśnie m.in. z powodu wygórowanych roszczeń Przewozów Regionalnych ostatnie dwa lata były dla samorządu województwa niezwykle ciężkie.

Adam Matusiewicz stwierdził ponadto, że nigdy nie będzie się odżegnywał od odpowiedzialności za to, co się stało, ale faktem jest, że Koleje Śląskie dowożą pasażerów częściej i szybciej, a połączeń jest znacznie więcej.

Potwierdził, że w kontekście powstania Kolei Śląskich i swojej dymisji, czuje się jak autor rewolucji, która pożarła własne dzieci.

- Jednak ta rewolucja była zwycięska, a jeżeli pod koniec zwycięskiej rewolucji jej szef spadł z barykady i padł, to trudno – oznajmił. - Ale idea wygrała.

Podsumowując, Adam Matusiewicz wyraził wielkie ubolewanie w związku z kłopotami samorządowego przewoźnika, ale jednocześnie stwierdził, że ze wszystkimi problemami udało mu się uporać.

W poniedziałek zostanie powołany nowy marszałek województwa śląskiego. Wiadomo już, że zostanie nim Mirosław Sekuła. Sam Adam Matusiewicz, który będzie teraz pełnił funkcję wojewódzkiego radnego, ocenia tą kandydaturę jako najlepszą z możliwych.

- Wcześniej przez dwa lata był może trochę zbyt brawurowy i trochę zbyt odważny Matusiewicz, teraz będzie zrównoważony, spokojny, bardzo kompetentny Sekuła - przyznał Matusiewicz. 

PODZIEL SIĘ