Marek Zaleśny p.o. prezesa PKP Cargo

Marek Zaleśny p.o. prezesa PKP Cargo

28 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

- Nie będzie formalnego konkursu na nowego prezesa PKP Cargo – poinformował na dzisiejszej konferencji Jakub Karnowski, prezes PKP S.A. Od dziś obowiązki prezesa PKP Cargo pełni Marek Zaleśny, członek zarządu ds. handlowych.

Fot. Adam Brzozowski

Wojciech Balczun złożył dziś rezygnację ze stanowiska prezesa PKP Cargo. Nie poinformował, jaki jest jej powód. Dodał tylko, że otrzymał atrakcyjną propozycję nowej pracy, ale nie chciał zdradzić szczegółów. - Będę nadal kibicował kolei. Zostawiam PKP Cargo w najlepszej sytuacji w całej historii spółki - powiedział Balczun dziennikarzom.

Więcej czasu dla LOT-u
Według nieoficjalnych informacji, Balczun od dawna nie mógł się porozumieć z obecnymi szefami spółek Grupy PKP, dlatego szukał dla siebie nowego zajęcia. W ubiegłym roku pojawiły się plotki, że zostanie prezesem PLL LOT, ponieważ był ceniony przez urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa. Aktualnie Wojciech Balczun zaprzecza tym doniesieniom, nie kandydował w konkursie na szefa przewoźnika lotniczego. Podkreśla teraz jednak, że jako przewodniczący LOT-u -będzie miał teraz więcej czasu na poprawę sytuacji przewoźnika lotniczego.

Zgodnie z umową menedżerską, Wojciech Balczun będzie jeszcze związany z PKP Cargo przez 3 miesiące. W tym okresie będzie do dyspozycji spółki jako doradca.

Do czasu powołania nowego prezesa PKP Cargo, pełniącym obowiązki prezesa spółki będzie Marek Zaleśny, członek zarządu ds. handlowych. Według Jakuba Karnowskiego, rozpatrywanych jest kilku kandydatów na nowego szefa narodowego przewoźnika towarowego. Pochodzą oni z zewnątrz jak i wewnątrz organizacji.

Przygotowania do debiutu
PKP Cargo pod koniec tego roku może zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Aktualnie PKP S.A. czeka na zezwolenie resortu transportu na zakończenie procedury wyboru konsorcjum firm doradczych, które dokonają analizy spółki.

- Od doradców dowiemy się, jaka jest wartość przedsiębiorstwa. Zależy nam na uzyskaniu jak najwyższej ceny za akcje, przy zachowaniu jak największej kontroli nad spółką. Zwykle na rynek publiczny trafia niewielki pakiet akcji, później można wprowadzić kolejne pakiety. Docelowo zamierzamy zaoferować 50 proc. minus jedną akcję - informuje Jakub Karnowski.

Według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej wynik na sprzedaży PKP Cargo za 2012 rok przekroczył 370 mln zł,  a zysk netto wyniósł ponad 340 mln zł.

PODZIEL SIĘ