TLK będą kursować do 2021 roku

TLK będą kursować do 2021 roku

31 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jeden z portali informacyjnych rozpowszechnił informację, że od 1 stycznia 2014 r. z polskich torów znikną pociągi kategorii TLK. Część z nich PKP Intercity zamierzało całkowicie usunąć a pozostałe TLK przekwalifikować na pociągi wyższej kategorii EX. Okazuje się jednak, że nic takiego nie nastąpi.

Fot. Mikołaj Manowski

Likwidacja pociągów TLK miała być konsekwencją tego, że Ministerstwo Finansów nie chce przekazywać środków na dofinansowanie kolei, a pieniędzmi które pozostaną zamierza łatać rosnącą dziurę budżetową. Z kolei PKP Intercity dzięki temu projektowi miało odbudować pozycję finansową i markę kategorii EIC.

Redakcja „Kuriera Kolejowego” postanowiła zbadać sprawę. W tym celu przesłaliśmy pytania do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W odpowiedzi uzyskaliśmy stanowcze dementi rzecznika resortu.

- Ministerstwo transportu nie planowało i nie planuje likwidacji wszystkich połączeń TLK. Połączenia te są dofinansowywane ze środków publicznych w ramach umowy z PKP Intercity ważnej do 2021 roku – podkreśla Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa. - Celem tego dofinansowania jest zapewnienie dostępu do transportu kolejowego na duże odległości dla szerokich kręgów społeczeństwa.

Jak dodaje, ministerstwo wraz z przewoźnikiem dba o sukcesywne podnoszenie jakości tych połączeń, m.in. poprzez duże inwestycje taborowe współfinansowane ze środków UE. - Na przykład zakup nowych wagonów i modernizacja dotychczas eksploatowanych, zakup lokomotyw spalinowych, zakup EZT do prędkości 160 km/h – wymienia Karpiński.

PODZIEL SIĘ