Prezes PNUIK odwołany

Prezes PNUIK odwołany

01 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Józef Wójcik nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. 30 stycznia został odwołany z tej funkcji przez radę nadzorczą. Za pozostawieniem go na stanowisku głosował jedynie przedstawiciel załogi.

Fot. Zbigniew Piotr Kotarba

Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć portalowi kurierkolejowy.eu, Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Napraw Urządzeń i Infrastruktury Kolejowej w Krakowie, na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa spółki Józefa Wójcika.

Prezes Wójcik pełnił funkcję niemal pełną kadencję, tj. ostatnie 3 lata. Został odwołany na miesiąc przed jej upływem i przyjęciem sprawozdania z działalności firmy za lata 2010 – 2012.

Według nieoficjalnych informacji przesłanki do odwołania prezesa były już wcześniej, jednak czarę goryczy przelało niezrealizowanie w terminie ważnej dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. inwestycji, czyli remontu tzw. „protezy koniecpolskiej”. Dodać należy, że inwestycji o niespotykanym jak na polskie warunki zakresie robót (od przygotowania dokumentacji wykonawczej, przez roboty nawierzchniowe aż po wymianę sieci trakcyjnej na odcinku około 30 kilometrów linii kolejowej nr 61 kończąc).

Zdaniem pracowników spółki, decyzja właściciela jest niezrozumiała z uwagi na fakt, że firma pod rządami prezesa Wójcika kolejny raz znalazła się na prestiżowej, ogólnopolskiej liście „Diamentów Forbesa 2013”, lokując się na niej w gronie firm uzyskujących dochód roczny w przedziale od 50 do 250 mln złotych na miejscu 35. (awansowała z miejsca 78. w 2012. roku).

Do marca br., kiedy to właściciel spółki -  PKP PLK ogłosi konkurs na stanowisko prezesa PNUIK, zarząd będzie dwuosobowy. Pełniącym obowiązki szefa firmy będzie Ryszard Mamczura, dotychczasowy dyrektor handlowy. Na stanowisku pozostaje także Anna Bzukała, dyrektor ds. ekonomiczno–finansowych.

PODZIEL SIĘ