Co z połączeniem Jarocin – Gniezno?

Co z połączeniem Jarocin – Gniezno?

17 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na nieczynną od grudnia  lokalną trasę w Wielkopolsce pociągi samorządowych Kolei Wielkopolskich miały wyjechać już w czerwcu. Przewoźnik nie planuje jednak obsługi tej linii.

Fot. Kasper Fiszer

Ostatni pociąg z Jarocina przez Wrześnię do Gniezna wyjechał w trasę 7 grudnia 2012 r. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) zaprzestał finansowania jedynej pary kursów obsługującej ten 66-kilometrowy odcinek. Według przyjętej w sierpniu 2012 r. uchwały Zarządu Województwa, 1 czerwca 2013 połączenie miało wrócić do rozkładu jazdy.

Urząd nie zamówił kursów

Do reaktywacji ruchu pasażerskiego prawdopodobnie jednak nie dojdzie. – Na dzisiaj nie planujemy uruchomienia pociągów na tej linii – powiedział nam Krzysztof Ryfa, dyrektor pionu finansowo-handlowego Kolei Wielkopolskich, które miały być operatorem kursów. – Nigdy nie otrzymaliśmy od urzędu marszałkowskiego propozycji obsługi połączeń z Jarocina do Gniezna – tłumaczy.

Walczą o powrót kursów

Połączenie Jarocin – Gniezno jest szansą na rozwój regionu – twierdzą przedstawiciele Sekcji Wielkopolskiej Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. Stowarzyszenie zbiera podpisy pod petycją o ponowne uruchomienie pociągów pasażerskich.
Komitet proponuje stworzenie kursów międzyregionalnych. – Domagamy się od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego opracowania harmonogramu współpracy z województwem dolnośląskim w celu prowadzenia ruchu w relacjach Gniezno – Wrocław i Poznań – Września – Wrocław – powiedział nam koordynujący akcję Maciej Głowicki.

Nie tylko pasażerskie

Komitet zwraca też uwagę na zły stan techniczny trasy. Chce, by linia nr 281 na odcinku z Oleśnicy przez Jarocin do Gniezna została wpisana na listę projektów dofinansowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. – Na linii nie wykonuje się praktycznie żadnych prac utrzymaniowych. Niszczy się w ten sposób nie tylko potoki pasażerskie, ale i rynek przewozu przesyłek ponadgabarytowych – podkreśla Głowicki.

PODZIEL SIĘ