Jaworzno: kolejne miasto z tramwajami

Jaworzno: kolejne miasto z tramwajami

19 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już za kilka lat mieszkańcy Jaworzna będą mieli własna linię tramwajową. Szacuje się, że będzie z niej korzystać 5 mln mieszkańców rocznie.

Wiz. Solaris

– To bardzo dobry wynik jak na miasto wielkości Jaworzna – mówi o projekcie Tomasz Tosza, główny specjalista ds. Inwestycji Kluczowych w jaworznickim Urzędzie Miasta. – Według naszych wyliczeń z tramwaju będzie korzystać co piąty pasażer komunikacji miejskiej. Bardzo dokładnie przez nas sporządzone studium komunikacyjne wskazuje, że do tramwajów przesiądą się głównie ci jaworzanie, którzy obecnie podróżują własnym transportem – dodaje.

Plany budowy sieci tramwajowej w Jaworznie są bardzo konkretne. Wykonane zostało wspomniane już studium komunikacyjne, które wykazało zasadność budowy systemu. Na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku urząd miasta ma zamiar ogłosić przetarg na wykonanie studium wykonalności. Natomiast dokładny projekt przedsięwzięcia oraz budowa linii ruszy dopiero w przyszłym roku, gdyż inwestycja ma być współfinansowana z funduszy unijnych w perspektywie na lata 2014-20.

Znany jest już ogólny przebieg dwutorowej linii. Ma ona połączyć osiedle Skałka z Dąbrową Narodową i przetnie centrum miasta. Na odcinku biegnącym przez osiedle Leopold będzie się rozdwajać i obiegać je z obu stron. Łączna długość linii wyniesie ok. 7,5km i będzie miała 17 przystanków dla tramwajów objeżdżających Leopold od strony południowo-zachodniej i 16 od północno-wschodniej. Zajezdnia dla tramwajów zostanie wybudowana na terenie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Linie obsługiwać będzie 8 dwukierunkowych tramwajów kursujących co ok. 10 minut.

– Zastanawiamy się czy dla naszej linii nie byłyby odpowiedniejsze mniejsze pojazdy. Alstom ma w swojej ofercie kompaktowe tramwaje o długości 22 metrów. Jednak decyzja o wyborze taboru musi być podjęta bardzo rozważnie, żeby się nie okazało, że będą one za małe – zastanawia się Tomasz Tosza. Pojazdy Citadis Compact produkcji Alstomu te zostały stworzone z myślą o obsłudze ruchu tramwajowego właśnie w mniejszych miastach. W najbliższym czasie pierwsze sztuki tej serii trafią do powstającej linii w Aubagne w południowej Francji.

Jaworznicki tramwaj nie będzie miał połączenia z systemem Tramwajów Śląskich. Mimo to Urząd Miasta nie odwraca się od możliwości przyszłej integracji swojej sieci z tramwajami z GOP i zarezerwował na ten cel odpowiedni teren.

PODZIEL SIĘ