Christopher Jenner: pociągi mogą zachwycać

Christopher Jenner: pociągi mogą zachwycać

23 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

O jednym z piękniejszych projektów pociągów “jutra” Eurostar mówi w wywiadzie z warszawską Szybką Koleją Miejską jego twórca brytyjski projektant, Christopher Jenner.

Wiz. Christopher Jenner

Pana wizja pociągu łączy nas z carską Rosją, wiktoriańską Anglią i współczesnością. Jest to pociąg  tradycyjny i nowoczesny…

Dobry projekt tworzy pozytywną przestrzeń dla życia. Wiele podróżujemy. Czy podróże nie mogą być piękne i inspirować szczęście? Pomyślałem, że można to osiągnąć, łącząc nowoczesne materiały z klasyką zaczerpniętą z przestrzeni minionych wieków. Dlatego pociąg ma szlachetne wykończenie w drewnie, lśniący mosiądz i włókna węglowe- wspólczesną zdobycz.. Jest  ilustracją  złotego wieku architektów  i XXI wieku. Indywidualne , wygodne siedzenia z zapewniającymi  podstawowe usługi podłokietnikami  pozwalają nam zachować prywatność. Ale jeśli chcemy spojrzeć na świat to świat jest nasz, bo okna otwierają nas na ten świat.

Te okna są niesamowite...

Podróżując pomiędzy Paryżem i Londynem zastanawiałem się, czy ta droga musi być taka…bezduszna. Nie powinna. Dlatego  okna są tak szerokie i ze ściętymi brzegami  tworzą spokojną lekkość,  by pozwolić pasażerowi  kontemplować piękne krajobrazy, gdy pociąg jest w ruchu. Ale jeśli nie chcesz oglądać świata – przed sobą masz ekran. Możesz oglądać film. Ten, który wybrałeś.

To spójrzmy na siedzenia, na których  złoty kolor tkaniny przypomina …carski tron. To wrażenie potęguje też struktura i przeszycie materii…

Podstawowa koncepcja tej pracy prowadzi do …piękna, komfortu, wygody i szczęścia. Można być zadowolonym podróżując. Bez względu na osobiste preferencje dotyczące wnętrz  - chciałem, aby przedział był idealnie czysty w oglądzie, by stworzyć wrażenie  unikalnego doświadczenia pobytu w pierwszej klasy. Ostry żółty wybrany dla siedzeń jest  nie tylko carski, ale to kolor zabawy. I  tak zamiast poważnego, nudnego pociągu mamy radość. Jeśli w Warszawie chcielibyście stworzyć nowe wnętrza dla pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej  to …rozmawiajmy.

Christopher Jenner , brytyjski projektant , urodzony w Kapsztadzie w RPA, stał się jednym ze znakomitszych na świecie architektów wnętrz . Sięgając do rzemieślniczej tradycji, dopracowując szczegóły  i łącząc luksusowe materiały z elementami z  minionych epok oraz współczesnymi  światowymi tendencjami, stworzył szereg projektów, które wyróżniają się pośród innych .  Każdy szczegół projektu jest – jak twierdzi – swoistą repliką piękna natury. Studiował wzornictwo przemysłowe i sztukę w Johannesburgu oraz  Bostonie.

PODZIEL SIĘ