Nowy czeski przewoźnik na polskim rynku

Nowy czeski przewoźnik na polskim rynku

25 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

AWT Group, jeden z wiodących przewoźników kolejowych w Europie, zdecydował się na znaczne wzmocnienie swojej obecności na polskim rynku. Stanie się to możliwe dzięki jego nowopowstałej spółce zależnej AWT Rail PL.

Fot. AWT Rail

Spółka ta w pierwszej kolejności oferować będzie usługi transportowe dla lokalnych zakładów przemysłowych z branży energetycznej, przemysłu stalowego, chemicznego oraz motoryzacyjnego.

- Spółka AWT Rail PL została założona, ponieważ wierzymy w wielki potencjał rozwojowy polskiego rynku transportu kolejowego. Polska jest krajem o znaczeniu strategicznym, zarówno dla przewozów tranzytowych pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią, jak i ze względu na istniejące na jej obszarze porty morskie oraz infrastrukturę, która odgrywa kluczową rolę w ruchu pomiędzy Europą Północną i Południową. Już obecnie przewozimy w Polsce poważne ilości kluczowych surowców, na przykład węgiel, koks oraz materiały dla przemysłu stalowego i chemicznego. Stąd chcemy się na tym rynku intensywnie rozwijać w perspektywie wielu lat - zaznacza Jana Vládková, prezes zarządu AWT Rail PL, dyrektor handlowy ds. transportu kolejowego grupy AWT.

Polski rynek transportu kolejowego jest trzykrotnie większy od czeskiego. Według oficjalnych danych w 2011 r. na polskich torach przetransportowano 224 miliony ton materiałów. W Czechach w tym samym okresie wolumen ten wyniósł jedynie 80 milionów ton. Biorąc pod uwagę odległość wykonanych przewozów kolejowych polski rynek osiągnął 51 miliardów tonokilometrów, a czeski - tylko 14 miliardów.

W AWT Rail PL zatrudniony jest czesko - polski zespół handlowy. Może on pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i dogłębną znajomością polskiego rynku transportu kolejowego, przewozów intermodalnych, a także przemysłu ciężkiego.

Nowa spółka staje w jednym szeregu z istniejącymi podmiotami grupy AWT na Słowacji (AWT Rail SK) i na Węgrzech (AWT Rail HU). Ze względu na bliskie położenie czeskiej Ostrawy, w której znajduje się centrala macierzystej AWT, jej siedziba mieści się w położonym blisko granicy Rybniku.

PODZIEL SIĘ