PKP Cargo wyróżnione za parowozowe pikniki

PKP Cargo wyróżnione za parowozowe pikniki

25 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Redakcja tygodnika „Wprost” wręczyła PKP Cargo wyróżnienie za troskę o zabytki polskiego kolejnictwa. Operator logistyczny sprawuje mecenat nad parowozownią Wolsztyn i skansenem kolejowym w Chabówce.  Organizuje w nich coroczne imprezy, w których parowozy podziwiają dziesiątki tysięcy osób.

Fot. Edyta Ceranowska - Wójcicka

PKP Cargo w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…” od lat troszczy się o zabytki kolejowe, będąc mecenasem parowozowni Wolsztyn i skansenu kolejowego w Chabówce. Raz w roku odbywają się tam cykliczne parowozowe pikniki, które gromadzą dziesiątki tysięcy widzów - nie tylko z kraju, ale z całego świata. Wolsztyńska Parada Parowozów –to unikatowe wydarzenie, odbywające się na terenie 106-letniej parowozowni, która jako jedyna na świecie prowadzi planowy ruch pasażerski parowozami.

- Wyróżnienie traktujemy jako docenienie naszych działań nad upowszechnianiem tradycji i wiedzy o kolei. Mamy satysfakcję, ze nasze imprezy w Wolsztynie i Chabówce cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Także w tym roku przygotowaliśmy dla miłośników kolei wiele nowych atrakcji - powiedział Jacek Wnukowski, z-ca dyrektora Biura Promocji PKP Cargo.

„Parada Parowozów” jest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei, podczas którego są prezentowane czynne parowozy m.in. z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, Węgier i Wielkiej Brytanii. Każdego roku do Wolsztyna przyjeżdżają dziesiątki tysięcy miłośników zabytków kolei. Magia tego miejsca przyciąga turystów nie tylko z Europy, ale także z tak odległych krajów jak m.in. Japonia, Australia czy Stany Zjednoczone. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja imprezy, w której weźmie udział rekordowa liczba parowozów – ponad 20 lokomotyw z całej Europy, w tym oryginalne parowozy m.in. z XIX oraz początku XX wieku. XX Parada Parowozów odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2013 r. w Wolsztynie (k. Poznania).

 

PODZIEL SIĘ