Kapitał Kolei Śląskich wzrósł o 11,5 mln zł

Kapitał Kolei Śląskich wzrósł o 11,5 mln zł

05 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Kapitał zakładowy Kolei Śląskich zwiększył się o ok. 11,5 mln zł. To efekt przekazania przez Zarząd Województwa Śląskiego spółce, w formie aportu spalinowego zespołu trakcyjnego 221M i szansa na utrzymanie jej płynności finansowej.

Fot. Marcin Gola

Dzięki temu przesunięciu kapitał zakładowy Kolei Śląskich wzrósł z 15 mln zł do ok. 26,5 mln zł. Pojazd 221M został zakupiony w grudniu 2012 r. z budżetu Województwa Śląskiego i był wydzierżawiony Kolejom Śląskim.

Przypominamy, minione dwa lata dla przewoźnika zakończyły się stratami. Rok 2011 zamknął się stratą ponad 6 mln zł. Bilans na 2012 r. nie jest jeszcze zamknięty. Do listopada spółka odnotowała wprawdzie wynik dodatni w kwocie ok. 3 mln zł, jednakże trudności, jakie się pojawiły w grudniu po objęciu wszystkich połączeń w województwie, okazały się dotkliwe dla finansów spółki. Straty za ten miesiąc wg szacunków mogą wynieść ponad 10 mln zł.

W ramach poprawy sytuacji finansowej Kolei Śląskich 25 lutego Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę o udzieleniu przewoźnikowi pożyczki w wysokości 6 mln zł. Ma być ona przeznaczona na uregulowanie bieżących i najpilniejszych zobowiązań. Pożyczka ma być zwrócona przez Koleje Śląskie jeszcze w tym roku, w trzech miesięcznych ratach, w okresie od lipca do września.

PODZIEL SIĘ