Pociągi do Wielbarka kursują w złych porach?

Pociągi do Wielbarka kursują w złych porach?

06 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Mimo przywrócenia ruchu pociągów do Wielbarka nie wszyscy mogą nimi dojechać do fabryki Swedwood – twierdzi szwedzki koncern. Choć za kilka dni zmieni się rozkład jazdy, nadal nie będzie kursu późno wieczorem. Wyremontowany szlak nie służy też do przewozu ładunków.

fot. Kasper Fiszer

Na nieczynną od 2001 r. trasę Wielbark – Szczytno 2 stycznia powróciły pociągi pasażerskie. Ruch na tym 21-kilometrowym odcinku został wznowiony dzięki zaangażowaniu należącej do grupy IKEA fabryki pelletu Swedwood. Szwedzki producent sfinansował remont torów oraz peronów przystankowych, by pracownicy otwartego w 2010 r. zakładu mogli dojeżdżać do Wielbarka pociągami.

O jedną mniej

Początkowe plany zakładały uruchomienie trzech par kursów, które przywoziłyby i odwoziły pracowników każdej z trzech ośmiogodzinnych zmian. W Wielbarku zawisły plakaty promujące połączenie. Ostatecznie jednak Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (zakład koncernu IKEA nie współuczestniczy w finansowaniu ruchu) sfinansował kursowanie jedynie dwóch par pociągów dowożących na godz. 6.00 i 14.00. Wieczorny kurs na 22.00 nie został uruchomiony, a na wiszących w mieście plakatach godziny odjazdów ostatniego składu zostały przekreślone.

Nie ma dojazdu na wieczór

– Brak trzeciej pary pociągów na godzinę 22.00 wpływa mało korzystnie na cały plan reaktywacji tej linii, a co za tym idzie, na wykorzystanie w pełni połączeń kolejowych przez naszych pracowników – mówi Marek Wróblewski z wielbarskiego Swedwood. – Rozważamy wystąpienie do Przewozów Regionalnych o zmianę układu połączeń w ten sposób, żeby para pociągów z godziny 14.00 została przesunięta na 22.00 – dodaje. – Taka zmiana rozkładu pozwoliłaby korzystać pracownikom z komunikacji kolejowej oraz autobusowej w celu dotarcia do pracy na wszystkie zmiany pracownicze, jakie obowiązują w naszym zakładzie – zaznacza.

Towar jest, brak dostaw koleją

W fabryce z odpadów powstałych przy produkcji mebli itp. produkowany jest pellet – wysokoenergetyczny materiał ze skompresowanego materiału drzewnego, który można wykorzystywać do opału. Choć Swedwood zainwestował ok. 150 tys. zł w remont torów, nie wykorzystuje linii kolejowej do transportu swojego produktu.

– Nie przyjmujemy też żadnych ładunków u siebie w Wielbarku – informuje Wróblewski. – Brak realizacji dostaw za pośrednictwem kolei jest podyktowany m.in. względami biznesowymi i uwarunkowaniami logistycznymi leżącymi po stronie dostawców czy odbiorców Te uwarunkowania nie zniechęcają nas jednak do realizacji dostaw czy też wysyłek za pomocą transportu kolejowego – tłumaczy.

– Obecnie upowszechniająca się metoda związana z transportem intermodalnym może przyczynić się do lepszego wykorzystania infrastruktury kolejowej – twierdzi Wróblewski. – Od niespełna 1,5 roku trwają rozmowy z wiodącymi przewoźnikami kolejowymi w tej sprawie – dodaje.

Nadal nie dojadą
18 marca rozkład jazdy na linii Szczytno – Wielbark zostanie zmieniony. Poranny pociąg pozwoli na dojazd na 10.00, popołudniowy przyjedzie do Wielbarka o 16.48 i odjedzie w stronę Szczytna o 17.40. Wszystkie kursy w obu kierunkach skomunikowane będą w Szczytnie z pociągami do Olsztyna. Zaproponowany układ nadal nie będzie jednak odpowiadać cyklowi trzyzmianowej pracy jednego z największych w regionie pracodawców, a rozpoczynający pracę o 22.00 nadal nie będą mogli dojechać na miejsce nie tylko pociągiem, lecz także autobusem PKS.

PODZIEL SIĘ