Prywatyzacja RŻD jeszcze nie w tym roku

Prywatyzacja RŻD jeszcze nie w tym roku

20 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rosyjski rząd zdecydował się nie prywatyzować Kolei Rosyjskich w tym roku – poinformowała przewodnicząca Federalnej Agencji Nieruchomości Olga Dergunowa.

Fot. Michał Wójcicki

Na początku marca minister rozwoju gospodarczego Andirej Biełousow zapowiedział prywatyzację RŻD na drugą połowę 2013 roku. Według niego, rząd rozważał możliwość sprzedaży pięć procent udziałów w spółce Europejskiemu Banku Odbudowy i Rozwoju.

Jeszcze przed prywatyzacją spółki konieczne będzie przygotowanie sprawozdania finansowego. Minister Biełousow zapowiedział, że rząd planuje sprzedaż akcji na moskiewskiej giełdzie kilku rosyjskich spółek Skarbu Państwa, w tym właśnie Kolei Rosyjskich.

Jako główny kupiec głównego, rosyjskiego przewoźnika wskazywany jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Nie została natomiast ujawniona kwota, za jaką miałaby być sprzedana część spółki. Według prezesa RŻD Władimira Jakunina całkowita wartość firmy to 30 mld USD.

Plan prywatyzacji, który zakłada sprzedaż do 25 proc. udziałów w firmie, został zatwierdzony latem 2012 roku. Według pierwotnych planów rządu powinno to się odbyć w ramach Pierwszej Oferty Publicznej, jednak władze obecnie nie są na to gotowe.

PODZIEL SIĘ