Opole: „Sygnały” odnalezione po 48 latach!

Opole: „Sygnały” odnalezione po 48 latach!

20 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Niecodzienne odkrycie na dworcu Opole Główne. Budowlańcy, którzy modernizują budynek dworca, odkryli 20 gazet z lipca i sierpnia 1965 roku. Wśród nich są Trybuna Ludu, Sztandar Młodych oraz Sygnały – tygodnik kolejarzy, na bazie którego po wielu latach powstał Kurier PKP, a później Kurier Kolejowy.

Fot. PKP S.A.

W gazetach z połowy lat 60 - tych robotnicy znaleźli takie tytuły, jak:  "Kosmos-76 na orbicie", "Minął rzepakowy szczyt", "Handel żąda - przemysł musi".  Ówczesne artykuły traktowały często o wojnie w Wietnamie. Na zdjęciu w jednej z gazet można zobaczyć nowy dworzec w Terespolu nocą. W prasie znalazł się również reportaż, np. o pracy w melioracji czy rozważania w temacie "Czy małpy potrafią mówić". W tygodniku Sygnały pisano m.in. o modernizacji dworca w Ostrowie Wielkopolskim.

W tej chwili przy modernizacji opolskiego dworca pracuje około pięćdziesięciu pracowników. Wykonawca podczas prac rozbiórkowych wywiózł już ponad tysiąc ton gruzu. Prace wyburzeniowe zakończono w piwnicach budynku głównego, gdzie rozpoczęto już montaż instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wykonawca prowadzi intensywne prace rozbiórkowe na parterze budynku głównego (w lokalach handlowych) i wejściowego, a także prace przygotowawcze do montażu szybów windowych. Na placu przed dworcem, w miejscu gdzie powstanie parking naziemny wyburzono budynek stołówki i pawilon handlowy. Trwają tam prace ziemne i montaż nowych instalacji.

Prace budowlane na dworcu Opole Główne rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. W ramach inwestycji dworzec przejdzie prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru. Inwestycja zakończy się do końca pierwszego kwartału 2014 roku. Jej koszt to prawie 14 mln zł.