Dworzec w Chodzieży otwarty po remoncie

Dworzec w Chodzieży otwarty po remoncie

12 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś otwarto po remoncie dworzec kolejowy w Chodzieży. Inwestycja była realizowana od 2011 r. Koszt modernizacji dworca wyniósł ponad 3 mln zł.

Fot. MTBiGM

Chodzieski dworzec jest ósmym w Wielkopolsce i 46 w kraju obiektem zmodernizowanym w ramach projektu „Twoja kolej”. Roboty budowlane objęły elementy zewnętrzne budynku oraz wnętrze dworca. Wymieniona i wzmocniona została konstrukcja i pokrycie dachu. Budynek został ocieplony a elewacja otrzymała nowy tynk. Przed wejściem do budynku powstała dodatkowa ściana, na której zamontowany został duży zegar. Piętro budynku przesłoniła czerwona ażurowa balustrada. Wnętrze budynku przeszło kapitalny remont. Wymienione zostały wszystkie sieci wewnętrzne, założony monitoring, a budynek uzyskał podłączenie do miejskiego cieplika. Dworzec ma nową stolarkę okienną, drzwiową, świeże tynki wewnętrzne i nowe podłogi.

Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach skorzystają z pochylni prowadzącej do wejścia, a na piętro wjadą windą ze specjalnie obniżonym panelem sterowania. Tuż przy windzie, na poziomie parteru umiejscowiona została toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na podłogach ciągów komunikacyjnych zamontowane zostały prowadnice, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.


Dworzec przed remontem Fot. MTBiGM

Zmodernizowany dworzec zostanie zagospodarowany w dwojaki sposób. Część pomieszczeń pełnić będzie funkcje związane z odprawą pasażerów. Strefa obsługi podróżnych obejmuje poczekalnię, kasy biletowe oraz toalety. Pozostała powierzchnia przeznaczona zostanie pod wynajem. Na parterze będą to pomieszczenia o łącznej powierzchni 343 m.kw. przeznaczone na działalność handlowo-usługową. PKP S.A. prowadzi już rozmowy z trzema kontrahentami, którzy wyrazili zainteresowanie wynajmem pomieszczeń. Piętro budynku to 556 m.kw. powierzchni w stanie deweloperskim. Trwają rozmowy z chodzieskim magistratem w sprawie ich wynajmu na siedzibę miejskich instytucji.
Projekt przebudowy przygotowała pracownia Rail Projekt. Roboty budowlane wykonała firma Thermbau Polska z Piły. Prace rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. Pierwsi pasażerowie weszli na wyremontowany dworzec 15 kwietnia 2013. Inwestycja, która pochłonęła 3,1 mln zł, sfinansowana została z budżetu państwa oraz środków PKP S.A.


Dworzec po odnowieniu Fot. MTBiGM

Dworzec w Chodzieży położony jest przy linii kolejowej Poznań – Piła. Pierwotny budynek dworcowy z początku XX w., przebudowany został latach siedemdziesiątych. Od momentu oddania do użytku w 1975 r., dworzec nie przechodził gruntownego remontu. W 2013 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii chodzieskiej stacji. Po rocznej modernizacji budynek zyskał nowe oblicze – dzięki monumentalnemu zegarowi oraz czerwonym „żyletkom” pełniącym rolę swoistej attyki chodzieski dworzec stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.

Na ponad 60 dworcach trwają obecnie prace inwestycyjne, przygotowawcze lub remontowe, a w opracowaniu znajdują się kolejne inwestycje.

PODZIEL SIĘ