Ruszyły prace na odcinku Poznań – Czempiń

Ruszyły prace na odcinku Poznań – Czempiń

15 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wykonawca robót, hiszpańsko – polskie konsorcjum budowlane rozpoczęło prace na odcinku Poznań – Czempiń, będące częścią projektu modernizacji linii nr 271 na trasie Poznań – Wrocław.

Fot. PKP PLK

Trasa Wrocław – Poznań stanowi fragment międzynarodowego ciągu transportowego (linia E59) łączącego Malmö – Ystad z Wiedniem, Budapesztem i Pragą. 

- Od wczoraj ruch pociągów na trasie Czempiń - Mosina odbywa się tylko po torze nr 1, ponieważ w torze nr 2 ruszyły kompleksowe prace polegające m.in. na wymianie nawierzchni torowej, sieci trakcyjnej oraz przebudowie wszystkich urządzeń szlakowych - informuje Edward Luciński, dyrektor projektu z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Kompleksowo, ale etapowo

Równocześnie prace miały się rozpocząć na trasie Luboń – Poznań w torze nr 1. Tutaj jednak nastąpiło opóźnienie, gdyż inwestycja musi być skoordynowana z budową wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Czechosłowackiej w Poznaniu. - Z uwagi na to, że wykonawca nie otrzymał jeszcze pozwolenia na budowę, nie ma też decyzji środowiskowej, to zamknięcie szlaku Luboń – Poznań przesunęło się w czasie. Nastąpi ono w drugiej dekadzie maja – tłumaczy Luciński. Oba projekty są ze sobą nierozerwalnie związane, gdyż modernizacja linii kolejowej polega m.in. na likwidacji kolizji z pasami drogowymi.

Po zakończeniu modernizacji toru nr 2 na trasie Czempiń – Mosina i toru nr 1 na trasie Luboń – Poznań wykonawca ruszy z robotami na torze nr 1 na trasie Czempiń – Mosina i torze nr 2 na trasie Luboń – Poznań. Prace na tych odcinkach potrwają do listopada 2013 roku. - Po ich zakończeniu i dokonaniu odbiorów, przeniesiemy się na odcinek Mosina - Luboń. Prace na tym szlaku zostaną podzielone na etapy: wpierw nastąpi modernizacja szlaku Mosina – Puszczykówko, następnie Puszczykówko – Luboń i likwidacja stacji Puszczykówko.

Natomiast w przyszłym roku zostanie przeprowadzona przebudowa stacji Czempiń, Luboń i Mosina. Ponadto, na przystankach osobowych Iłowiec, Drużyna Poznańska, Puszczykowo i Poznań Dębiec zostanie zainstalowane oświetlenie, wiaty, ławki dla podróżnych oraz wybudowane nowe, wyższe perony o wysokości 76 cm. Wszystkie prace zakończą się w sierpniu 2015 roku.

Zmiany dla pasażerów

Modernizacja trasy Czempiń - Poznań wymusiła zmiany w rozkładzie jazdy pociągów Przewozów Regionalnych, o których już wcześniej informowaliśmy. Oprócz tego zmiany objęły odprawę podróżnych. W obecnej fazie prac, w Iłowcu czynny jest tylko peron od strony budynku dworca, w Drużynie Poznańskiej peron po stronie posterunku dróżnika przejazdowego. W obu przypadkach są to perony, z których odjeżdżają pociągi do Poznania. Natomiast na stacji Poznań Dębiec, można korzystać tylko z peronu przylegającego bezpośrednio do budynku dworca, z którego obecnie odjeżdżają pociągi w kierunku Leszna.

Projekt pn. "Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap III, odcinek Czempiń – Poznań” realizuje konsorcjum firm: FCC Construcción i Azvi (spółki hiszpańskie) oraz Decoma z Warszawy. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowity koszt to ok. 940 mln zł.

PODZIEL SIĘ