Dworzec w Kłodzku otwarty dla podróżnych

Dworzec w Kłodzku otwarty dla podróżnych

25 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś, 25 kwietnia 2013 r. otwarty dla podróżnych został zmodernizowany dworzec Kłodzko Główny. Renowacja elewacji, holu, kas i poczekalni, to tylko niektóre elementy inwestycji, która sprawiła, że pochodzący z 1874 roku neoklasycystyczny budynek odzyskał historyczny blask.

Fot. PKP S.A.

Głównym celem modernizacji dworca była poprawa estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z obiektu, a także bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu. Efekty metamorfozy, która trwała prawie rok, są widoczne już na zewnątrz. Ceglana elewacja z detalami architektonicznym została wyczyszczona, uzupełniona i zabezpieczona specjalną powłoką antygraffiti. Na elewacji umieszczono nowe tablice z nazwą dworca. Budynek stał się bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych, które do holu kasowego mogą się dostać za pomocą nowego podjazdu.

Pozytywną przemianę przeszedł hol dworca, który zyskał nową aranżację. Wymieniono jego posadzkę, pomalowano ściany, a także zamontowano nowe oświetlenie oraz systemy informacji wizualnej i głosowej. W holu podróżni znajdą kasę biletową Kolei Dolnośląskich, tablice z rozkładami jazdy oraz automaty z napojami i przekąskami. Z niego dostaniemy się do odnowionej i wyposażonej w nowe ławki poczekalni oraz toalet, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza pomieszczeniami związanymi stricte z obsługą podróżnych w ramach inwestycji wyremontowano piwnice, klatki schodowe oraz pomieszczenia biurowe, które wynajęto przewoźnikom kolejowym.

Niezwykle ważnym elementem inwestycji był montaż nowoczesnego systemu monitoringu. Poprawi on bezpieczeństwo na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu. W ramach modernizacji wykonano również ocieplenie budynku od wewnątrz, wymianę instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, a także remont dachu obiektu, dzięki czemu poprawił się jego stan techniczny i energooszczędność.

Przebudowa dworca kolejowego Kłodzko Główne była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Prace pochłonęły prawie 4 miliony złotych.

PODZIEL SIĘ