KŚ: koniec oferty Beskid Specjal

KŚ: koniec oferty Beskid Specjal

26 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pasażerowie, którzy liczyli na wspólne połączenia kolejowo-autobusowe Kolei Śląskich z Katowic do Szczyrku w sezonie letnim, poczują się zawiedzeni. Spółka nie zamierza wznowić łączonych przejazdów.

Fot. Krzysztof Kuś

Oferta Beskid Specjal obowiązywała od 5 stycznia do 31 marca. Wybrane pociągi do Żywca i Zwardonia (plus kursy powrotne) zostały na stacji Łodygowice skomunikowane ze specjalnie uruchomionymi w tym celu autobusami (podstawiała je firma PHU „Janusz”) do Szczyrku.

W dni powszednie i soboty Koleje Śląskie (KŚ) uruchamiały 12 par, w niedziele 10.  Czas przejazdu na trasie Katowice – Szczyrk wynosi niespełna dwie godzinyDodatkowym atutem był jeden bilet na całą trasę, tak jednorazowy, jak i okresowy. Dzięki specjalnej taryfie koszt przejazdu z Katowic do Szczyrku wynosił jedynie 15 zł.

Bez kontynuacji

Jakie było zainteresowanie ofertą? KŚ nie chcą zdradzić szczegółów. - Kończymy analizy dotyczące potoków pasażerskich. Na pewno przedłużająca się zima wpłynęła za zwiększone zainteresowanie ofertą Beskid Specjal – mówi Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Przewoźnik nie zamierza jednak wznawiać oferty. - Na chwilę obecną nie przewidujemy powrotu połączenia w okresie weekendu majowego oraz wakacji – informuje Zaremba.

Pasażerowie KŚ muszą więc radzić sobie sami. Do Szczyrku można obecnie dojechać z przesiadką w Bielsku-Białej. Kursy obsługują prywatni przewoźnicy oraz bielski PKS. Nie ma jednak gwarancji skomunikowania, a zamiast jednego biletu, trzeba nabywać dwa osobne.

PR tylko w zimie

Z Katowic do Szczyrku od 9 grudnia do 13 kwietnia można było także dojechać z Przewozami Regionalnymi. W ramach oferty interREGIO Bus przewoźnik uruchamiał we współpracy z Veolią jedną parę autobusów skomunikowaną w Katowicach z pociągiem interREGIO „Chemik”.

- Od początku planowaliśmy uruchomienie połączenia do Szczyrku tylko w sezonie zimowym, czyli w okresie, kiedy kurort ten chętnie odwiedzany jest przez narciarzy – wyjaśnia Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych.

Nie wiadomo na razie, czy w przyszłym roku spółka wróci do Szczyrku. - Prace nad stworzeniem siatki połączeń interREGIO Bus w przyszłym rozkładzie jazdy rozpoczniemy po przygotowaniu wstępnej  oferty połączeń dalekobieżnych IR i RE, a prace nad nią dopiero niedawno się rozpoczęły – wyjaśnia Stilger.

PODZIEL SIĘ