Czy Kolej Nadzalewowa pojedzie w tym roku?

Czy Kolej Nadzalewowa pojedzie w tym roku?

14 maja 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Powiat elbląski nie jest zainteresowany wznowieniem w tym roku podróży zabytkową Koleją Nadzalewową – donosi portal info.elblag.pl.

Fot. Manfred E. Fritsche, Wikimedia

Kolej Nadzalewowa kursowała jeszcze w zeszłym roku. Leżąca między Elblągiem a Tolkmickiem trasa była obsługiwana w niedziele i święta przez szynobus jadący także przez Grudziądz, Kwidzyn i Malbork. W tym, z kursów najprawdopodobniej zrezygnują Elbląg i Braniewo. Jedynie samorząd Fromborka planuje uruchomić ta atrakcję turystyczną i łączyć ją z rejsami statkiem przez Zalew Wiślany na Mierzeję Wiślaną.

Mimo niechęci tych dwóch miast, rozmowy między samorządami na temat połączenia nadal trwają – Pierwsze spotkanie na ten temat, z tego, co wiem, odbyło się w marcu – wyjaśniał na pierwszej zorganizowanej w zeszłym tygodniu konferencji prasowej Komisarz Elbląga, Marek Bojarski. – I do tego czasu jest taka sytuacja, że władze samorządu wycofały się, odpowiedziały nam negatywnie, oprócz Tolkmicka i Fromborka – dodaje.

Teraz Komisarz chce wspólnego spotkania ze wszystkimi samorządami, by przekonać do tego pomysłu sceptyków. – My i Urząd Marszałkowski jesteśmy całym sercem za – powiedział portalowi Marek Bojarski. – Jeżeli to będzie funkcjonowało, to te samorządy, które się z tego wycofały też będą z tego korzystać. Chcę osobiście z  nimi porozmawiać i w jakiś sposób może uda mi się ich przekonać. Szczególnie, że nie potrzebna jest duża kwota, żeby to funkcjonowało – przekonuje.

Kolej Nadzalewowa to linia, która miała połączyć Elbląg z Królewcem. W latach 1897–1899 zbudowano odcinek Elbląg – Braniewo, gdzie Kolej Nadzalewowa łączyła się z Koleją Wschodnią umożliwiając dalszą podróż aż do Królewca. Do 1918 roku na trasie Elbląg – Kadyny można było spotkać pociąg cesarza Niemiec, Wilhelma II, który w Kadynach miał jedną ze swoich rezydencji. W okresie międzywojennym można było w Tolkmicku przesiąść się na statki „białej floty” kursującej do Krynicy Morskiej.

W drugiej połowie lat 40 XX wieku Kolej Nadzalewowa została szybko odbudowana po zniszczeniach wojennych. W latach 90 znacznie zmalała liczba turystów nad Zalewem, co także miało duży wpływ na rosnące problemy z utrzymaniem rentowności linii. Na początku 2006 r. trasę przemierzała tylko jedna para pociągów dziennie ciesząc się wciąż niezłą frekwencją. Niestety,  w kwietniu 2006 r. ostatecznie zawieszono kursowanie regularnych pociągów na trasie Elbląg – Tolkmicko – Braniewo. Od tego czasu na linii pojawiały się tylko pociągi specjalne o charakterze turystycznym. Latem 2010 r. i 2011 r. wznowiono, na czas wakacji, kursy ze stacji Grudziądz i Elbląg do Braniewa, wyłącznie soboty i niedziele jako "pociąg turystyczny".

PODZIEL SIĘ