Rozwój kolei celem litewskiej prezydencji w UE

Rozwój kolei celem litewskiej prezydencji w UE

11 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje są ważne nie tylko dla rozwoju efektywnych powiązań transportowych pomiędzy krajami UE i krajami sąsiadującymi ze Wspólnotą, ale zaczynają odgrywać coraz poważniejszą rolę w wymianie towarów między Europą i Azją Wschodnią.

Fot. eu2013.lt

- Transport szynowy staje się atrakcyjną alternatywą dla transportu morskiego. Już istniejące połączenia kolejowe między naszym kontynentem a Chinami wskazują na drzemiący w nich wielki potencjał – powiedział podczas posiedzenia Komisji Transportu w Parlamencie Europejskim Rimantas Sinkevičius, litewski minister transportu i turystyki. Jak dodał, Litwa ma spore doświadczenie w kolejowych przewozach towarowych, ponieważ ten rodzaj transportu stanowi u naszego północnego sąsiada ok. 40 proc. wszystkich przewożonych ładunków. To znacznie więcej niż średnia unijna, która wynosi 16 proc.

Minister zaznaczył, że litewska prezydencja będzie dążyć do zacieśniania współpracy transportowej w ramach Partnerstwa Wschodniego. W związku z tym, 9 października na Litwie odbędzie się spotkanie ministrów transportu z krajów UE zainteresowanych zacieśnieniem współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią.

- Będzie to doskonała okazja do przedyskutowania wzajemnych połączeń między siecią kolejową UE oraz sześciu krajów sąsiadujących ze Wspólnotą. Celem spotkania będzie identyfikacja projektów infrastrukturalnych, które niosą ze sobą największą wartość dodaną i wymagają wsparcia ze strony międzynarodowych instytucji finansowych – mówił Rimantas Sinkevičius.

Wnioski z konferencji zostaną zaprezentowane podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Wilnie.

Litewski minister podkreślił też szczególne znaczenie czwartego pakietu kolejowego dla transportu lądowego. Według niego, zaprojektowany w celu zwiększenia efektywności i konkurencyjności sektora kolejowego może wnieść ogromny wkład w tworzenie wspólnej przestrzeni transportowej UE. Dlatego dyskusja na temat części technicznej pakietu będzie kontynuowana. 

PODZIEL SIĘ