LCS Kolbuszowa zwiększa obszar działania

LCS Kolbuszowa zwiększa obszar działania

17 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jak dowiedział się „Kurier Kolejowy”, w miniony piątek LCS Kolbuszowa przejął sterowanie ruchem na stacji Dęba Rozalin. Tym samym zakończyły się prace rozbudowujące obszar Lokalnego Centrum Sterowania ruchem pociągów na linii nr 71 Rzeszów-Ocice.

Fot. Regan1973, Wikimedia

Prace, których finał nastąpił w piątek, rozpoczęły się w 2012 roku wraz z przebudową układu torowego stacji Dęba Rozalin. – Zamontowaliśmy tam nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Po kilku miesiącach ich konfigurowania i testowania zostały one włączone do eksploatacji próbnej LCS w Kolbuszowej. Po uzyskaniu certyfikatu Urzędu Transportu Kolejowego, urządzenia będą przekazane do pełnej eksploatacji – podaje Dorota Szalacha z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

W całym obszarze tego LCS, od Ocic do Rzeszowa, prace zostały już zakończone. Obejmuje on trzy stacje: Dęba Rozalin, Głogów Małopolski i Kolbuszowa wraz z bocznicą Widełka. – Wszystkie one są już obsługiwane zdalnie z jednego miejsca. Efektem tego przedsięwzięcia jest usprawnienie ruchu kolejowego i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Linia Rzeszów-Ocice może być teraz przykładem jednotorowego i niezelektryfikowanego odcinka kolejowego w Polsce, na którym kontrola oraz sterowanie stacjami i przejazdami odbywa się z jednego miejsca – dodaje przedstawicielka PKP PLK.

Koszt przebudowy stacji Dęba Rozalin wyniósł około 29 mln brutto, w tym ponad 7 mln objęło wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych związanych z zabudową urządzeń srk i ich włączeniem do LCS Kolbuszowa. Inwestycja ta stanowiła kolejny etap w ramach realizacji projektu PKP PLK pt. „Modernizacja linii kolejowej Rzeszów-Warszawa przez Kolbuszową”.