„Złoto Renu” wróci do Polski w sierpniu

„Złoto Renu” wróci do Polski w sierpniu

24 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W dniach 20 – 28 lipca na polskich torach spotkać można nietypowy pociąg - Rheingold Express („Zloto Renu” lub "Hansa Express), skład złożony z zabytkowych, luksusowych wagonów, którymi podróżują niemieccy turyści.

Fot. YouTube

Łukasz Piotrowski, podobnie jak w minionych latach, uwiecznił przejazd Rheingold Expresu na filmie, który zamieścił na YouTube. W opisie filmu, sporządzonym z kolei przez Piotra Szatkowskiego, czytamy, że pociąg jest nie lada ciekawostką, gdyż pojawia się w naszym kraju rzadko. Aktualnie niemieccy turyści przyjechali pociągiem, aby odwiedzić kilka polskich miast oraz Obwód Kaliningradzki.

Cytat z opisu: „Pociąg ten jest niemal kopią widywanego częściej Classic Couriera, jednak czymś się wyróżnia. W głównej mierze chodzi o wagony. Są to luksusowe wagony kolei niemieckich i kolei belgijskich (…). W składzie znajduje się także nietypowy wagon panoramiczny. Na dole jest restauracja, a na górnym pokładzie można oglądać niebo i okolice.

W dniach 20 - 28 lipca będzie można go spotkać na polskich torach. Wczoraj (20 lipca) z lokomotywą EU44-007 przybył do Poznania, a z EP07-1008 odjechał do Leszna. Dziś (21 lipca) "budyń" przyciągnął skład do Poznania. I niestety wystąpił spory problem z jednym z belgijskich wagonów. Awarii uległ system ogrzewania i klimatyzacji. Podjęto decyzję o wyłączeniu tego wagonu. (…) Z Warszawy wysłano wagon klasy pierwszej w TLK Zielonogórzanin, który po skomplikowanych manewrach dołączono do składu."

Kiedy Łukasz Piotrowski zamieścił film na YouTube, wówczas pociąg powinien był się znajdować w okolicach Olsztyna.

Zapytaliśmy PKP Intercity o przejazd nietypowego pociągu przez nasz kraj. Okazuje się, że obecnie Rheingold Expres kursuje w ograniczonym zestawieniu, jedynie z trzema wagonami Kolei Belgijskich (SNCB). I druga ciekawostka – pociąg wróci w sierpniu do Polski.

Druga jazda odbędzie się w dniach 3 - 11 sierpnia na trasie Frankfurt/O - Poznań - Czerwonka - Kaliningrad - Frombork - Malbork - Gdynia - Gdańsk - Frankfurt/O.