SKPL wozi pasażerów na trasie Kętrzyn - Węgorzewo

SKPL wozi pasażerów na trasie Kętrzyn - Węgorzewo

20 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Grupa SKPL rozpoczęła działalność na mazurskiej linii nr 259. Do końca wakacji na trasie z Kętrzyna do Węgorzewa prowadzony będzie - wznowiony po czteroletniej przerwie - ruch turystyczny. Być może uruchomione zostaną też pociągi towarowe.

Fot. Grupa SKPL

Grupa SKPL ze Zbierska to przewoźnik i operator infrastruktury na liniach znaczenia lokalnego i bocznicach. Obsługuje m.in. trzy wąskotorówki wydzielone ze struktur dawnego PKP i wielkopolską trasę Czempiń – Śrem. W sierpniu SKPL rozpoczął obsługę kolejnego odcinka – linii nr 259 Kętrzyn – Węgorzewo.

Spółka SKPL Infrastruktura i Linie Kolejowe została operatorem 31-km odcinka Karolewo – Węgorzewo. Szlak ten został przejęty przez powiat węgorzewski. Samorządowcy starają się o nadzór nad brakującym 2-km fragmentem Karolewo – Kętrzyn, jednak póki co pozostaje on pod zarządem PKP PLK.

Pociągi turystyczne do Gierłoży

10 sierpnia na tej atrakcyjnej krajobrazowo linii przewoźnik uruchomił pierwszy pociąg turystyczny. Wakacyjne pociągi kursują teraz dwa razy dziennie w każdy weekend, ale tylko na odcinku z Węgorzewa do Gierłoży.

– Z uwagi na komplikacje z zamówieniem pociągu pasażerskiego w PLK postanowiliśmy uruchomić jedynie połączenie umożliwiające podróż pomiędzy głównymi ośrodkami turystycznymi – mówi Tomasz Strapagiel z SKPL Cargo.

Pociągiem można więc dotrzeć m.in. do wojennej kwatery głównej Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży czy do zespołu bunkrów w Mamerkach.

Fot. Kasper Fiszer

– Na pozostałym odcinku do Kętrzyna pociąg kursuje jako techniczny i nie dokonuje się tam odprawy podróżnych – tłumaczy Tomasz Strapagiel.

W przyszłym roku SKPL chce uruchomić pociągi na całej linii nr 259. Przewoźnik rozważa też możliwość otwarcia ruchu towarowego. Jest to zależne od wyniku negocjacji z pierwszym klientem, który ma siedzibę przy tej linii.

Pierwsze po przerwie

Wakacyjne składy dla turystów prowadzone są lokomotywą serii 401Da, a ciągnięte przez nią wagony należą do Stowarzyszenia Hobbystów Kolejowych (SHK), które współpracuje z SKPL przy obsłudze połączenia. Węgorzewscy pasjonaci zgromadzili też na tamtejszej stacji ciekawy tabor drezynowy.

SHK współorganizowało w latach 2008 – 2009 rozkładowe pociągi turystyczne z wrocławską spółką Dolnośląskie Linie Autobusowe. DLA wycofało się jednak z obsługi trasy i przez ostatnie 4 lata nie kursowały tam żadne pociągi, a przejezdność utrzymywana była wyłącznie staraniem hobbystów. Pierwsze po długiej przerwie kursy rozkładowe spotkały się ze sporym zainteresowaniem podróżnych – 10 i 11 sierpnia pociągi SKPL przewiozły łącznie prawie 250 pasażerów.

PODZIEL SIĘ