Tramwaje wróciły do Tours

Tramwaje wróciły do Tours

03 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ostatnim dniu sierpnia we francuskim mieście Tours oficjalnie zainaugurowano otwarcie nowej sieci tramwajowej. Ten środek transportu wrócił do tego miasta po 64 latach nieobecności.

Fot. ManuD, Wikimedia

W linii tramwajowej wzięli udział mer miasta Jean German, prezes Kolei Francuskich SNCF Guillaume Pépy oraz przedstawiciel producenta taboru dla tego systemu, czyli formy Alstom Transport France Jérôme Wallut.

W Tours powstała na razie tylko jedna linia o długości 15 km, która stanowi oś północ-południe miasta. Tramwaje zatrzymują się na niej na 29 przystankach. Budowa linii rozpoczęła się w 2010 roku i kosztowała 400 mln euro.

Według szacunków z tramwajów będzie korzystać 54,9 tys. pasażerów dziennie. Mają do dyspozycji 21 siedmioczłonowych pojazdów Citadis o długości 43 metrów. Jeden tramwaj jest w stanie zabrać na pokład 280 osób.

Tramwaje są zasilane z trzeciej szyny ukrytej między dwoma szynami jezdnymi. Podobne rozwiązanie zostało już wcześniej zastosowane w Bordeaux, Reims, Angers, czy Orleanie.

Władze Tours już rozważają budowę drugiej linii tramwaju, jednak jeszcze nie została podjęta decyzja kiedy ma to nastąpić.

PODZIEL SIĘ