KM będą miały symulator jazdy za 2,2 mln zł

KM będą miały symulator jazdy za 2,2 mln zł

12 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Mazowieckie wyłoniły firmę, która dostarczy symulator jazdy elektrycznym zespołem trakcyjnym. Jest nią spółka Autocomp Management, która za realizację zamówienia otrzyma 2 mln 273 tys. zł brutto.

Fot. Rafał Wilgusiak

Zamówiony symulator ma odwzorowywać pojazd serii EN76, czyli ELF-a bydgoskiej Pesy. Zadaniem wykonawcy będzie dostawa, instalacja i uruchomienie kompletnego symulatora, który będzie składał się ze stanowiska szkoleniowego wyposażonego w systemy audiowizualne, stanowiska instruktora wraz z niezbędnym osprzętem, sprzętu komputerowego i okablowania wymaganego do uruchomienia systemu oraz oprogramowania służącego do symulacji pociągu.

Ponadto, przewoźnik postawił wymóg odwzorowania tras Legionowo – Warszawa Zachodnia (przez Warszawę Centralną) oraz Piaseczno – Sulejówek Miłosna (przez Warszawę Śródmieście). Maszyniści KM będą w przyszłości ćwiczyli w symulatorze jazdę łącznie po ok. 75 km realnych tras.

- Wykonawca ma 32 tygodnie od momentu podpisania umowy na jej wykonanie  - informuje Aneta Podgajna z biura rzecznika prasowego Kolei Mazowieckich.

Obecnie w Polsce istnieje jeden, profesjonalny i kompleksowy symulator lokomotywy EP09. Zamówiony był on jeszcze w czasach, gdy koleją kierowało jedno przedsiębiorstwo – Polskie Koleje Państwowe. Wykonała go firma ETC-PZL Aerospace Industries, specjalizująca się w produkcji symulatorów lotniczych. Symulator trafił do siedziby spółki CS Szkolenie i Doradztwo w Warszawie, która do dziś uczy maszynistów pociągów pasażerskich i towarowych. Szkolą się na nim nie tylko początkujący maszyniści, ale też doświadczeni, którzy muszą trenować jazdę w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych.