Rosja: wagon sypialny z dwoma poziomami

Rosja: wagon sypialny z dwoma poziomami

16 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na targach Expo 1520 spółka Transmaszholding zaprezentowała swój dwupoziomowy wagon, którego wnętrze jest podzielone na przedziały sypialne.

Fot. Michał Wójcicki

Piętrowe wagony pasażerskie serii 61-4465 produkcji Transmaszholdingu przeznaczone są do obsługi tras na odcinkach zelektryfikowanych na głównych liniach oraz przy intensywnym przepływie pasażerów. Ze względu na znacznie lepsze zdolności przewozowe i porównywalny poziom komfortu, piętrowe wagony są przedstawiane przez producenta jako środki transportu, które przyczyniają się do znacznej redukcji kosztów operacyjnych w transporcie pasażerskim.

Design wagonu uwzględnia najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które zostały wykorzystane także w seriach wagonów jednopokładowych produkowanych przez Transmaszholding. Dzięki zastosowaniu przejść między wagonami firmy Hübner udało się zaoszczędzić trochę miejsca na przedział - łazienkę.

Wagon posiada płaską podłogę wykonaną ze stali nierdzewnej. Jego ogrzewanie zostało oparte na systemie, który wprawia znajdujące się wewnątrz powietrze w ruch jednocześnie je dezynfekując. Przedziały są zamykane na klucze elektroniczne w postaci karty. Niestety, wagony raczej nie będą mogły kursować w Polsce ze względu na ich dużą skrajnię. Faktycznie robią wrażenie ogromnych, a wysokości wnętrz obu ich poziomów wcale nie zostały pomniejszone.

Piętrowe wagony 61-4465 mają miejsca dla 64 pasażerów i 2 osób z obsługi. Ich konstrukcja pozwala na jazdę z prędkością 160 km/h. Przewidziana żywotność wagonu to 40 lat.

PODZIEL SIĘ