Rozwijaj się z transportem publicznym

Rozwijaj się z transportem publicznym

18 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przez tydzień trwania kampanii, miasta na całym świecie będą wspólnie promować transport publiczny, jego korzyści oraz pozytywny wpływ komunikacji na rozwój zielonych, przyjaznych oraz zrównoważonych miast i regionów.

Fot. Dominik Skudlarski


Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP), która zapoczątkowała kampanię oraz objęła patronat nad całą inicjatywą, już od 2012 r. koordynuje inicjatywę połączenia wszystkich swoich członków z 92 krajów świata pod wspólnym hasłem „Wszyscy razem dla rozwoju transportu publicznego”. W trakcie Europejskiego Tygodnia Mobilności 2013, władze miejskie, operatorzy oraz zarządy komunikacji miejskiej ze wszystkich regionów świata promują hasło rozwoju z transportem publicznym na swoich stronach internetowych, na pojazdach, przystankach oraz w mediach społecznościowych.

– Duża liczba miast biorących udział w naszej akcji doprawdy napawa optymizmem – powiedział sekretarz generalny UITP Alain Flausch. – Dzięki kampanii chcemy wysłać mocny sygnał do wszystkich osób korzystających z transportu publicznego oraz mających wpływ na jego funkcjonowanie, czyli do polityków i pasażerów, że transport publiczny to najmocniejsza, jak nie jedyna alternatywna dla zrównoważonego rozwoju miejskiego, jedności społecznej, rozwoju miejsc pracy oraz zielonych miast – dodał.

– Komunikacja miejska to jeden z naszych priorytetów – podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Mamy przecież jeden z największych i najlepszych systemów transportowych w tej części Europy. Konsekwentnie rozbudowujemy infrastrukturę – powstaje centralny odcinek II linii metra, modernizujemy i budujemy nowe linie tramwajowe. Unowocześniamy tabor, kupując nowe ekologiczne, niskopodłogowe autobusy, tramwaje i pociągi – dodaje.

Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest niezależnym międzynarodowym stowarzyszeniem promującym interesy transport publicznego oraz zrzeszającym operatorów i zarządy transportu publicznego, a także władze publiczne, producentów i ośrodki akademickie związane z miejską i podmiejską komunikacją zbiorową. UITP jest światową platformą współpracy, wymiany praktyk oraz rozwoju modelów operacyjnych i biznesowych między 3400 członkami z 92 krajów. UITP jest również globalnym adwokatem miejskiej i podmiejskiej mobilności oraz zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, na poziomie Unii Europejskiej, UITP jest głównym partnerem Komisji i Parlamentu Europejskiego w sprawach zrównoważonego transportu. Więcej informacji można znaleźć na stronie Unii www.uitp.org.

PODZIEL SIĘ